محمدمسعود اندرابی، وزیر داخله می‌گوید که بر بنیاد برنامۀ این وزارت، قرار است شمار سربازان پولیس زن تا سال ۲۰۲۴ به ۱۰ هزار تن افزایش یابد.

وزیر داخله این سخنان را امروز (سه‌شنبه، دوازدهم حوت/اسفند) در برنامۀ حساب‌دهی دولت به ملت در کابل مطرح کرده است. آقای اندرابی می‌‌گوید که در کنار افزایش حضور زنان در صفوف پولیس، تلاش می‌شود میزان ظرفیت و دانش آن‌ها نیز بلند برده شود. محمدمسعود اندرابی می‌افزاید که نیمی از جمعیت کشور را زنان تشکیل می‌دهند و به همین دلیل نیاز است برای رسیده‌گی به امور زنان و ارایۀ خدمات به آن‌ها، شمار سربازان پولیس زن افزایش یابد.

به گفتۀ وزیر داخله، هم‌اکنون حدود ۴ هزار زن در صفوف پولیس شامل‌اند. از جانبی هم، آقای اندرابی می‌گوید، با وجود این‌که ذهنیت جامعۀ بین‌المللی به تنفیذ قانون به عنوان وظیفۀ پولیس تأکید دارند، اما پولیس افغانستان هنوز هم در کنار نیروهای ارتش و امنیت ملی در سنگرهای جنگ به‌ سر می‌برند و ظرفیت بالای پولیس در جنگ صرف می‌شود.

به گفتۀ این مقام وزارت داخله، این وزارت در تلاش است تا پولیس را از نقش جنگی به نقش تنفیذ قانون متمرکز کند. آقای اندرابی می‌‌گوید که در سال روان خورشیدی، شمار پاسگاه‌های پولیس از بیش از ۶ هزار به ۱۱۳ پایگاه و ۳ هزار و ۷۰۰ پاسگاه در سراسر کشور کاهش یافته است.

وزیر داخله در بخشی از سخنانش می‌گوید که در شش‌ماه گذشته ۵ هزار پولیس خدمتی که مشغوا محافظت از افراد یا تأسیسات بودند، گردآوری و دوباره به وظیفۀ اصلی‌شان برگشته‌اند. او هم‌چنان می‌افزاید که تلاش می‌شود پولیس را از نقش حفاظت تأسیسات و افراد بیرون و این وظیفه به نیروهای محافظت عامه واگذار شود.

وزارت داخله در سنبلۀ ام‌سال هم اعلام کرده بود که براساس پیش‌نویس جدیدی زیر نام «سند نیروهای آیندۀ پولیس» قرار است وظیفه‌های پولیس در چهار سال از جنگ به‌سوی تنفیذ قانون و مبارزه به جرم‌ها سوق داده شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: