رفیع‌الله، باشنده‌ی روستای «آب‌دره‌»ی ولسوالی عنابه‌ی پنجشیر، در گفت‌وگو با سلام‌وطندار می‌گوید که فرزندش به بیماری آبله‌ی ‌مرغان مبتلا شده است و پزشکان در باره‌ی وضعیت سلامتی فرزندش اطمینان داده ‌اند.

به گفته‌ی رفیع‌الله، نشانه‌های این بیماری شبیه سرخکان است و بیمار در نخست تب می‌کند و پس از آن دانه‌های سرخ‌رنگ روی بدنش ظاهر می‌شود.

نوربی‌بی، باشنده‌ی ولسوالی شتل پنجشیر، نیز می‌گوید که دختر هفت‌ساله‌اش به بیماری آبله‌ی ‌مرغان مبتلا شده است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

به گفته‌ی او، این بیماری از همسایه‌ها به کودکش سرایت کرده است و اگر جلو آن گرفته نشود، احتمال دارد در درازمدت تمام روستاییان به این بیماری مبتلا شوند.

این بانو، از مسئولان ریاست صحت عامه‌ی پنجشیر، می‌خواهد که به منظور جلوگیری از گسترش این بیماری، دست به کار شوند.

در همین حال، اسدالله نجات، رییس صحت عامه‌ی پنجشیر، به سلام‌وطندار می‌گوید که آبله‌ی ‌مرغان یک بیماری ساری‌ است که بیش‌تر کودکان به آن مبتلا می‌شوند.

آقای نجات، تب، ریزش، گلودردی و خارش بدن را، از نشانه‌های این بیماری عنوان می‌کند و می‌گوید که این بیماری کشنده نیست و قابل درمان است.

به گفته‌ی او، شمار مبتلایان به این بیماری افزایش یافته است و هر روز افراد بیش‌تری به درمان‌گاه‌ها مراجعه می‌کنند.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

رییس صحت عامه‌ی پنجشیر، از تمام خانواده‌ها می‌خواهد که در صورت مشاهده‌ی نشانه‌های بیماری آبله‌ی ‌مرغان در فرزندان شان، آنان را به مکتب نفرستند و به بیماران مایعات گرم، لبنیات و میوه بدهند.

از سوی دیگر، پزشکان در شفاخانه‌ی «چهل‌ بستر» ولسوالی رخه‌ی پنجشیر، دلیل افزایش شمار مبتلایان به بیماری آبله‌ی ‌مرغان را، ضعف سیستم ایمنی کودکان، تغذیه‌ی ناسالم و رعایت‌نکردن بهداشت، عنوان می‌کنند.

آنان می‌گویند که بیماری آبله‌ی ‌مرغان، شبیه سرماخوردگی‌ است و به همین دلیل، مردم آن را جدی نمی‌گیرند و نزد پزشک مراجعه نمی‌کنند.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: