اداره‌ی ملی غذا و دارو در برنامه‌ای امروز (سه‌شنبه، ۵ جدی)، ۱۵ هزار کارتن داروی بی‌کیفیت و تاریخ‌گذشته را در شهر کابل آتش زد.

نعمت‌الله رئوفی، معیین خدمات داروی اداره‌ی ملی غذا و دارو، در این برنامه، گفت که به هدف حفظ زندگی انسان‌ها و ایجاد جامعه‌ی سالم، در کارزاری در شش ماه گذشته، این داروها از داروفروشی‌ها و شفاخانه‌ها در کابل جمع‌آوری شده است.

آقای رئوفی، می‌گوید که به داروفروشی‌ها و شفاخانه‌هایی که داروهای تاریخ‌گذشته یا بی‌کیفیت از آن جمع‌آوری شده، گوش‌زد شده که در صورت تکرار این تخلف، به نهادهای عدلی معرفی خواهند شد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در همین حال، شماری از باشندگان شهر کابل، با نگرانی از فروش داروهای بی‌کیفیت و تاریخ‌گذشته در داروخانه‌ها، از نهادهای مسئول می‌خواهند که جلو این وضعیت را بگیرند. محمدعلی، باشنده‌ی خیرخانه‌ی شهر کابل، می‌گوید: «زمانی که به داکتر مراجعه می‌کنی و داکتر نسخه نوشته می‌کند و وقتی که میری دوا را می‌گیری و می‌خوری که نتیجه نمی‌گیرد؛ آدم و این نتیجه معلوم می‌شود که دارو ها بی‌کیفیت و تاریخ‌گذشته است و در ضمن خیل قیمت هم است.»

فرهاد، دیگر باشنده‌ی کابل، با شکایت از فروش داروهای بی‌کیفیت در داروخانه‌ها، می‌گوید: «متأسفانه که در این اواخر، در بازارها و دواخانه‌ها، دواهای بی‌کیفیت به اندازه‌ای زیاد شده که نگران استیم. به دلیلی که این دواها نه تنها که دردی را درمان نمی‌کند، بل که مریض را به انواع مریضی‌ها مبتلا می‌کند.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «اکس» دنبال کنید

معین خدمات داروی اداره‌ی ملی غذا و دارو، از شفاخانه‌ها، شرکت‌های تولیدی دارو و تاجران می‌خواهد که پیش از این که تاریخ دارو و مواد خوراکه به پایان برسد، آن را مصرف کرده یا به این اداره تسلیم کنند تا به نیازمندان توزیع شود.

افغانستان، یکی از کشورهای واردکننده‌ی دارو است و بیش‌تر نیاز مصرفی آن از پاکستان، هندوستان و ایران وارد می‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: