ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی و معین امور نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ، امروز در برنامه‌یی که به‌مناسبت بزرگ‌داشت از سوم می، روز جهانی مطبوعات در وزارت اطلاعات و فرهنگ برگزار شده بود، از فعالیت دوبارۀ کمیسیون رسیده‌گی به شکایات و تخلفات رسانه‌یی خبر داد.

سخنگوی امارت اسلامی با آن‌که دربارۀ ساختار این کمیسیون جزئیات نمی‌دهد، اما می‌گوید که در ساختار این کمیسیون، نماینده‌گان رسانه‌ها، علما و حکومت وجود دارند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

او می‌افزاید: «کمیسیون تخطی رسانه‌یی نهایی شد؛ یعنی امر فعال‌شدن این کمیسیون صادر شد. ساختار این کمیسیون هم به نفع همۀ ما خواهد بود. در این کمیسیون نماینده‌گان رسانه‌ها، علما و حکومت حضور دارند. نقشش هم رسیده‌گی به مشکلات فعالیت‌های رسانه‌یی‌ست.»

با این حال، مسئولان شماری از نهادهای رسانه‌یی و خبرنگاران افغانستان در گفت‌وگو با سلام‌وطندار هرچند از فعالیت دوبارۀ این کمیسیون برای رسیده‌گی به چالش‌ها و تخطی‌های رسانه‌یی استقبال می‌کنند و اما تأکید دارند که پیرامون چه‌گونه‌گی تشکیل، ساختار و اهداف این کمیسیون با آنان مشورت نشده ‌است.

مسرور لطفی، عضو فدراسیون ژورنالیستان و نهادهای رسانه‌یی افغانستان، در این باره می‌گوید: «در صورت وجود ادعاها و مشکلات و تخطی‌های رسانه‌یی، تنها آدرسی که می‌تواند در حمایت از قانون مشکلات را حل بکند، کمیسیون تخطی رسانه‌هاست و برای همین این اقدام را به فال نیک می‌گیریم. اما در این راستا با نهادهای معتبر رسانه‌یی که زیر چتر فدراسیون نهادهای حامی خبرنگاران فعالیت دارند، مشورت نشده است.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

از سویی هم، محمدظریف کریمی، سرپرست نهاد پشتی‌بان رسانه‌های آزاد افغانستان یا نی، در گفت‌وگو با سلام‌وطندار  از حکومت سرپرست امارت اسلامی می‌خواهد که زمینۀ انتخابات را به خبرنگاران و نهادهای رسانه‌یی برای انتخاب اعضای کمیسیون رسیده‌گی به شکایات و تخلفات رسانه‌یی مهیا کند.

در کنار این، ذبیح‌الله مجاهد در این برنامه از آغاز  کار کمیسیون دست‌رسی به اطلاعات در آیندۀ نزدیک نیز خبر داد. این در حالی‌ست که پس از روی‌کارآمدن دوبارۀ امارت اسلامی، ‌شماری از خبرنگاران توسط نیروهای امارت اسلامی بازداشت و در برخی از موارد شکنجه شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: