تصویری نفس‌گیر از حمله‌ی یک شاهین با چنگال‌های نارنجی درخشانش بر یک پلیکان عظیم‌الجثه، برنده‌ی جایزه‌ی برتر رقابت عکاسی پرنده‌ی سال ۲۰۲۳ شد.

رقابت عکاسی برتر پرنده‌ی سال که هشتمین دور برنامه‌ی اعلام برندگان آن روز گذشته (سه‌شنبه، ۵ آگست) برگزار شد، در آن زیبایی پرندگان را جشن می‌گیرند و در عین حال، آگاهی از فشارهای فزاینده‌ای را که با آن روبه‌رو اند را افزایش می‌دهد.

در سال روان میلادی، عکاسان از سراسر جهان بیش از ۲۰ هزار تصویر را برای دریافت جایزه‌ی بزرگ ۵۰۰۰ پوندی (۶.۲۸۰ دالر)، به رقابت گذاشتند.

شیرجه‌ی ماهی‌گیری پرنده‌ی پاآبی – برنده‌ی جایزه‌ی نقره برای رفتار پرنده – عکاس: هنلی اسپای

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

به گزارش شبکه‌ی خبری «سی‌ان‌ان»، جک ژی، عکاس امریکایی که تصویر برنده‌ی جایزه‌ی برتر را در جنوب کالیفرنیا برداشته، گفته که چهار سال منتظر مانده تا این لحظه‌ی نادر را که یک شاهین ماده بر یک پلیکان قهوه‌ای با بیش از دو برابر اندازه‌ی خودش، هجوم آورده است را ثبت کند.

او در یک بیانیه‌ی مطبوعاتی گفته است: «در جریان فصل تولید مثل، شاهین ماده که به شدت از جوجه‌هایش محافظت و به هر چیزی که نزدیک لانه‌اش باشد، حمله می‌کند، تعقیب و گریز و با سرعت بالا گرفتن یک عکس از نمای نزدیک با لنز بلند را چالش برانگیز کرده بود؛ اما بالاخره موفق شدم. اقدام سریع بود و در یک چشم به هم زدن تمام شد. اما من آن لحظه را برای همیشه به یاد خواهم داشت.»

اشتراک‌کنندگان دیگر در این رقابت نیز، به عنوان خلق‌کنندگان عکس‌های هنری و جَوی شناخته شده اند. آنتون ترکسلر ۱۷ساله، شهروند آلمان که تصویری از یک پرنده‌ی سیاه در برابر ماه را گرفته، برنده‌ی بهترین عکاس سال پرنده‌ی جوان شد.

هم‌چنان، جایزه‌هایی برای نماهای کمدی وجود داشت؛ مانند تصویری از یک حواصیل گرسنه که سعی می‌کند ماهی بسیار بزرگی را در منقار خود بفشارد. این عکس توسط آنتونیو آگوتی، گرفته شده است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

برگزارکنندگان این رقابت، امیدوار اند که این تصویرهای خیره‌کننده نه تنها سبب ارتقای استعداد عکاسان؛ بل باعث اهمیت پرندگان و حفاظت از آن‌ها شود.

بر اساس آخرین گزارش وضعیت پرندگان جهان که توسط نهاد «Birdlife International» پخش شده، نزدیک به نیمی از گونه‌های پرندگان در حال کاهش و از هر هشت گونه، یک گونه در معرض انقراض است.

بهشت آفتاب‌گردان – پرندگان در محیط زیست، برنده‌ی جایزه‌ی طلا – پولند – عکاس: پتیوس پیسیاک

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: