هرچند قرار بود هیأت گفت‌وگوکنندۀ صلح دولت برای آغاز دور دوم گفت‌وگوها امروز (دوشنبه، پانزدهم جدی/دی) به قطر برود، اما وزارت دولت در امور صلح می‌گوید که قرار است این هیأت به احتمال بسیار زیاد فردا به دوحه، پایتخت قطر برود.

ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح می‌گوید، هیأت گفت‌وگوکنندۀ صلح دولت برای آغاز دور دوم گفت‌وگوهای صلح آماده‌گی کامل گرفته و ممکن است فردا به دوحه برود.

فوزیه کوفی، عضو هیأت گفت‌وگوکنندۀ صلح دولت هم می‌گوید که قرار است این هیأت فردا به دوحه برود.

بانو کوفی که امروز در همایشی زیر نام «آتش‌بس، جایگاه زنان پساصلح و ترورهای هدف‌مند» در کابل صحبت می‌کرد، می‌گوید که هیأت گفت‌وگوکنندۀ صلح دولت در وقفۀ کوتاهی که برای گردآوری و شنیدن دیدگاه‌ها و مشوره‌های مردم و رهنمایی‌های رهبری دولت به کابل آمده بود، به احتمال بسیار زیاد فردا راهی دوحه می‌شود و دور دوم گفت‌وگوهای صلح آغاز خواهد شد.

اما این عضو هیأت گفت‌وگوکنندۀ صلح دولت و سخنگوی وزارت دولت در امور صلح این را نگفته‌اند که این هیأت چرا امروز به قطر نرفته است.

محمدنعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر روز گذشته به سلام‌وطندار گفت که هیأت گفت‌وگوکنندۀ صلح این گروه برای آغاز دور دوم گفت‌وگوهای صلح آماده‌گی دارد و به زمان تعیین‌شدۀ آن گفت‌وگوها آغاز خواهد شد.

هیأت‌های گفت‌وگوکنندۀ صلح دولت افغانستان و گروه طالبان پس از سه ماه گفت‌وگو و رای‌زنی، نزدیک به بیست روز پیش برای بیست روز در گفت‌وگوها وقفه ایجاد و پنجم جنوری را زمان آغاز دور دوم گفت‌وگوها تعیین کردند.

این در حالی‌ست که با آغاز گفت‌وگوهای صلح میان دولت و طالبان، نبردها در کشور شدت یافته است و اکنون بیش از هر زمان دیگری، خبرنگاران، فعالان مدنی و حقوق بشری و غیرنظامیان هدف قرار می‌گیرند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: