مسئولان در وزارت دولت در امور‌ رسیدگی به حوادث، می‌گویند که در نتیجه‌ی سرازیرشدن سیل در سه روز پسین در هفت ولایت افغانستان، ۲۱ تن جان باخته و ۱۹ تن دیگر زخمی شده اند.

این در حالی است که بر اساس آمار مسئولان محلی در بدخشان، بغلان و فاریاب که با رسانه‌ها شریک کرده، در سه روز پسین در این ولایت‌ها بیش از ۱۰۰ تن جان باخته اند.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

محمد عبدالله‌‌جان سایق، سخن‌گوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، می‌‌گوید که در نتیجه‌ی این سیل‌ها در ولایت‌های بدخشان، بغلان، بامیان، سمنگان، تخار، فاریاب و ننگرهار ۸۳۹ خانه به گونه‌ی کلی و قسمی ویران و ۵۰۰۰ رأس مواشی تلف شده است.

او می‌افزاید: «در نتیجه‌ی سیلاب‌ها در سه روز گذشته در هفت ولایت، ۲۱ تن جان باخته و ۱۹ تن دیگر زخمی شده اند. هم‌چنان، ۸۳۹ خانه به گونه‌ی کلی و قسمی ویران شده، ۵۰۰۰ رأس مواشی از بین رفته و ۹۰۲ جریب زمین کشاورزی ویران شده است.»

در همین حال، شماری از خانواده‌های آسیب‌دیده از سیلاب‌های پسین، می‌گویند که هنوز کمکی از سوی حکومت سرپرست دریافت نکرده اند.

خالداحمد، باشنده‌ی ولسوالی یمگان بدخشان، می‌گوید: «هنوز کمکی به ما نشده و مردم وضعیت شان خراب است. دیگر مردم نه سرپناه دارند و همگی در فضای باز زندگی می‌کنند و ضرر سیلاب‌ها به اوج رسیده، ۱۰۰ خانه‌ی مسکونی تخریب و مواشی بی‌حد تلف شده است.»

عبدالرحیم، باشنده‌ی روستای «یکه‌توت» ولسوالی دوشی بغلان، نیز می‌گوید: «هنوز به ما کمک توزیع نشده است. خواست ما این است که حکومت به ما جای بدهد؛ ما شب‌وروز خود را سر سنگ می‌گذرانیم.»

در سوی دیگر، دفتر هم‌آهنگ‌کننده‌ی کمک‌های انسان‌دوستانه‌ی سازمان ملل متحد (اوچا)، گفته که در نتیجه‌ی سرازیرشدن سیلاب‌های پسین در ولایت‌های غور و فاریاب، ۱۳۴ تن جان باخته اند و ۷۸۷۰ خانه ویران شده است.

بی‌بی‌خان خداداد، باشنده‌ی روستای «گلدره»ی شهر فیروزکوه، مرکز غور، می‌گوید: «زمانی که سیل آمد، ما غافل‌گیر شدیم و مردهای ما نبودند و زندگی و داروندار ما را با خود برد.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

پیش از این، مسئولان در وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، گفته بودند که در نتیجه‌ی سرازیرشدن سیلاب‌ها از ۲۱ تا ۳۱ ثور، ۲۹۴ تن جان باخته و ۲۶۶ تن دیگر زخمی شده اند.

گفتنی ‌است که مسئولان در وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، می‌گویند که در چند ماه گذشته به ۵۰ هزار خانواده‌ی آسیب‌دیده از سیلاب‌ها در سراسر کشور کمک توزیع کرده اند و این روند ادامه دارد.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: