مسجد «باباحاجی»، معروف به مسجد «باباجی صاحب» که در غرب شهر قدیم غزنه واقع شده، مسجدی به مساحت حدود ۲۰۰ متر مربع و دارای دو طبقه است که ۲۵۰۰ سال پیش به‌عنوان عبادت‌گاه بوداییان استفاده می‌شد.

این مسجد براساس روایت مؤرخان، نخستین مسجد مسلمانان در شهر غزنی‌ست، اما اکنون در معرض نابودی قرار دارد و احتمال فروریختن طبقۀ دوم این مکان مقدس تاریخی وجود دارد.

شماری از باشنده‌گان و فرهنگیان غزنی از وضعیت بد نخستین مسجد مسلمانان در این ولایت ابراز نگرانی می‌کنند و از امارت اسلامی می‌خواهند که آن را ترمیم و بازسازی کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

عبدالواحد، که از ۱۲ سال به این‌سو به‌عنوان خادم این مسجد کار می‌کند، به سلام‌وطندار می‌گوید که نمازگزاران به‌دلیل ترس از فروریختن این مسجد، در طبقهٔ بالایی آن نماز ادا نمی‌کنند.

او خواهان توجه امارت اسلامی برای بازسازی این مسجد است و می‌گوید که اگر به زودترین فرصت این آبدهٔ تاریخی مرمت نشود، ممکن است سقف آن فروریزد.

در همین حال، آقامحمد خوشه‌زاده، یک تن از فرهنگیان غزنی، می‌گوید که مسجد «باباحاجی» پیش از اسلام و در زمان حکومت بوداییان (دورهٔ پادشاهی کنشکا)، یکی از عبادت‌گاه‌های مهم بوداییان در این ولایت بود که با گسترش اسلام در کشور، این عبادت‌گاه در زمان خلیفهٔ سوم اسلام (حضرت عثمان رض)، به مسجد مبدل شد و نخستین مسجد مسلمانان در این ولایت شمرده می‌شود.

با این حال، حبیب‌الله مجاهد، رئیس اطلاعات و فرهنگ غزنی، به سلام‌وطندار می‌گوید که این اداره پیشنهاد ترمیم و مرمت‌کاری این مسجد تاریخی را به وزارت اطلاعات و فرهنگ فرستاده ‌است و در صورت تأیید این وزارت، به‌زودی کار ترمیم و بازسازی آن آغاز خواهد شد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

شهر قدیم غزنه (شهر کهنۀ غزنی) از قدیمی‌ترین محله‌های این ولایت است که دارای ۱۲ مسجد و ۱۴ گذر می‌باشد. بیش‌تر مسجدها در این محله قدمت بیش از صد ساله دارند و جزء از آبده‌های تاریخی غزنی ثبت وزارت اطلاعات‌ و فرهنگ‌اند.

با آن‌که برج‌های قلعۀ غزنین در سال  ۲۰۱۳ ترمیم و بازسازی شد، اما بیش‌تر مسجدها و مکان‌های تاریخی این قلعه به حالت خودشان باقی مانده‌اند و با گذشت هر سال این مکان‌های تاریخی بیش‌تر آسیب می‌بینند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: