هم‌‌زمان با شدیدشدن توفان گردوغبار در دو روز پسین در ۱۶ ولایت کشور، مسئولان ریاست هواشناسی افغانستان، از ادامه‌ی تندبادهای نسبتاً شدید هم‌راه گردوخاک تا ماه سپتمبر، هشدار می‌دهند.

محمدنسیم مرادی، رییس هواشناسی افغانستان، می‌گوید که این گردوخاک و غبار در هرات، فراه، نیمروز، کندهار، هلمند، بادغیس، فاریاب، جوزجان، بلخ و برخی از مناطق مرکزی و شمال‌غربی، ادامه خواهد داشت.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او می‌افزاید: «تندبادهای نسبتاً شدید هم‌راه گردوخاک، همه‌ساله در مناطق خشک و صحرایی از طرف شرق و گاهی از طرف غرب، داخل افغانستان می‌شود که به نام بادهای ۱۲۰روزه یاد می‌شود.»

شماری از باشندگان نیمروز و کندز، می‌گویند که گردوغبار، از چندین هفته به این سو ادامه یافته و سبب شیوع بیماری‌های تنفسی و جلدی میان آن‌ها شده است.

عبدالکریم، باشنده‌ی کندز، می‌گوید: «در جریان این ۱۰ روز، هر روز خیلی گردوخاک و غبار است. دو روز است آب‌وهوا آلوده شده. چندین بار مریض شدم، حیوانات و نباتات را هم پژمرده کرده.»

فریبا، باشنده‌ی نیمروز، نیز می‌گوید که این تندبادها در دو روز اخیر شدید شده و خسارات نیز در پی داشته است. «امسال نسبت به پارسال شدت توفان‌ها بیش‌تر است؛ چون خشک‌سالی است. دیروز به حد غیرمنتظره بود و حتا تابلوهای دکان‌ها و خانه‌های چپرپوش را از بین برده.»

توفان جبران، آمر تنظیم و کنترل آلودگی هوا در ریاست محیط زیست، در این باره می‌گوید، کارشناسان صحی و محیط‌زیستی اما هشدار می‌دهند که بزرگ‌سالان و کودکان، نباید در این وضعیت از خانه بیرون شوند و افراد دیگر به ویژه کسانی که به بیماری آسم مبتلا اند، باید از ماسک استفاده کنند.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

سید فرید، متخصص داخله در شفاخانه‌ی وزیر محمداکبرخان، نیز می‌گوید: «مردم در فضای آلوده وقتی بیرون می‌روند، باید تا حد امکان از ماسک استفاده کنند. افراد آسیب‌پذیر، مسن و کسانی که مقاومت بدن شان پایین است، نباید از خانه بیرون شوند.»

ریاست هواشناسی افغانستان، در حالی از ادامه‌ی گردوغبارها در کشور هشدار می‌دهد که روز گذشته، سازمان هواشناسی ایران، نیز در اطلاعیه‌ای از گردوخاک و وقوع تندبادها در شماری از ولایت‌های این کشور تا چهارشنبه‌ی هفته‌ی جاری هشدار داده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: