مسئولان در وزارت صحت عامه، امروز در برنامه‌ای به مناسبت «هفته‌ی جهانی واکسین»، می‌گویند که نهادهای بین‌المللی کمک‌های شان را به سکتور صحت در افغانستان کاهش داده اند.

اسحاق صاحب‌زاده، معین مالی و اداری این وزارت، می‌گوید که کاهش کمک‌های جهانی سبب شده است که خدمات درمانی در شماری از شفاخانه‌ها متوقف شود و بیش‌تر پزشکان معاش دریافت نکنند.

او می‌افزاید: «در شروع سال، امارت اسلامی بودجه‌ی خود را در بخش صحت تعیین می‌کند؛ این‌ها می‌گویند که ما شفاخانه‌ها را تمویل می‌کنیم؛ ولی در وسط سال می گویند که ما شفاخانه‌ها را تمویل کرده نمی‌توانیم.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در سوی دیگر، قلندر عباد، سرپرست وزارت صحت عامه، می‌گوید که اکنون ۱۳ نوع واکسین بیماری‌های کشنده دوران کودکی، در مرکزهای واکسین در سراسر افغانستان به صورت رایگان به کودکان زیر سن پنج سال تطبیق می‌شود.

او می‌افزاید: «با تطبیق این واکسین‌ها،‌ فلج کودکان، تیتانوس، انفلونزا، سینه‌و‌بغل، سرخکان و برخی بیماری‌های دیگر پیش‌گیری می شود.»

عباد، تأکید می‌کند که در سال جاری خورشید یک میلیون و ۸۰۰ هزار کودک واکسین‌های گوناگون را دریافت خواهند کرد.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

با این حال، مسئولان سازمان جهانی بهداشت، می‌گویند که تطبیق واکسین های دوران کودکی، سبب می‌شود که سالانه از مرگ‌و‌میر سه میلیون کودک پیش‌گیری شود.

دیبورا، نماینده‌ی سازمان جهانی بهداشت، می‌گوید: «واکسین ها همه‌ساله از مرگ سه میلیون اطفال جلوگیری می‌کند. ما در حالی از این روز تجلیل می‌کنیم که افغانستان را خطر جدی امراض سرخکان ،اسهالات، پولیو، کرونا و دیگر بیماری‌ها تهدید می‌کند.»

از هفته‌ی جهانی واکسین همه‌ساله به هدف دست‌رسی به واکسین برای واقعه و نجات از بیماری‌ها گرامی‌داشت می‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: