مسئولان در بانک مرکزی افغانستان، امروز (چهارشنبه، ۱۸ اسد) در برنامه‌ی حساب‌دهی دولت به ملت، می‌گویند که نرخ تورم در کشور در جریان سال روان خورشیدی، در مقایسه با یک سال پیش، نزدیک به شش درصد کاهش یافته است.

بر اساس آمار ارائه‌شده از سوی مسئولان در این بانک، نرخ تورم در کشور هم‌اکنون «منفی ۲.۸» درصد است و این رقم در سال گذشته‌ی خورشیدی، ۳.۵ درصد بود.

مسئولان در بانک مرکزی افغانستان، حفظ ارزش پول افغانی در برابر اسعار خارجی، جلوگیری از قاچاق پول به بیرون از کشور و وضع محدویت‌ها بر انتقال پول را، از علت‌های کاهش نرخ تورم در کشور عنوان می‌کنند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

احمدجواد سداد، رییس عمومی سیاست پولی بانک مرکزی افغانستان، می‌گوید: «بر اساس ارقامی که از اداره‌ی ملی احصائیه و معلومات در دست‌رس ما قرار گرفته است، نشان می‌دهد که نرخ تورم در ماه ثور ۱۴۰۲ به منفی ۲.۸ درصد رسیده‌ است.»

هم‌زمان با این، مسئولان در بانک مرکزی افغانستان، می‌افزایند که در یک سال گذشته پول افغانی در برابر اسعار خارجی، ۴.۴ درصد تزیید ارزش داشته ‌است. به گفته‌ی مسئولان این بانک، حفظ ارزش پول افغانی در برابر اسعار خارجی، مهم‌ترین نقش را در کاهش تورم در کشور داشته ‌است.

مسئولان بانک مرکزی افغانستان، از تلاش‌ها برای حفظ ارزش افغانی در برابر اسعار خارجی، اطمینان می‌دهند و هم‌زمان با این تأکید می‌کنند که به شکایت‌های موجود از وجود پول‌های فرسوده در بازار، با ارائه‌ی بانکنوت‌های تازه‌چاپ‌شده رسیدگی خواهند کرد.

هدایت‌الله بدری، سرپرست بانک مرکزی افغانستان، می‌گوید: «د افغانستان بانک/بانک مرکزی افغانستان در یک سال گذشته توانسته است با تطبیق سیاست پولی معقول، ارزش پول افغانی را در برابر اسعار خارجی حفظ کند و در این راستا اقدامات مؤثر را روی دست بگیرد.»

هدایت‌الله بدری، سرپرست بانک مرکزی افغانستان

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

این در حالی است که سیستم بانکی افغانستان پس از تحول سیاسی نزدیک به دو سال پیش در کشور که منجر به روی‌کارآمدن دوباره‌ی امارت اسلامی شد، هنوز به حالت عادی برنگشته ‌است.

مسئولان در بانک مرکزی افغانستان، در این باره می‌گویند که محدودیت‌های بانکی موجود در سیستم بانکی کشور را تا جایی حل کرده‌ اند. محمدیوسف سلیم، رییس عمومی بانکداری اسلامی بانک مرکزی افغانستان، می‌گوید: «در قسمت برداشت سپرده‌های بانکی، محدودیت‌ها هم تا اندازه‌ای برداشته شده ‌است. در حال حاضر صاحبان حساب‌های انفرادی در یک هفته می‌توانند تا ۶۰۰ دالر امریکایی برداشت کنند؛ در حالی که این رقم قبلاً ۴۰۰ دالر بود.»

گفتنی است که پس از بازگشت امارت اسلامی، میلیاردها دالر سرمایه‌ی بانک مرکزی افغانستان بسته شد و از این میان ۳.۵ میلیارد دالر سرمایه‌ی بانک مرکزی هم‌چنان از سوی امریکا بسته است و در یک صندوق امانی در سویس نگه‌داری می‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: