امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه‌ی حکومت سرپرست امارت اسلامی، روز گذشته –چهارشنبه، ۴ دلو-، در دیدار با سفیران و نمایندگان برخی کشورها در کابل، بار دیگر بر تعین نماینده‌ی ویژه‌ی سازمان ملل برای افغانستان مخالفت کرد.  

ضیااحمد تکل، معاون سخن‌گوی امارت اسلامی، در این باره به رسانه‌ها می‌گوید: «وزیر خارجه با تأکید تعامل مثبت افغانستان با کشورهای منطقه و فرامنطقه، یک بار دیگر تکرار کرد که با وجود یوناما در افغانستان به تعیین نماینده‌ی ویژه‌ی جدید نیازی وجود ندارد.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

با این ‌همه، توماس وست، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای افغانستان در دیدار با برخی از خبرنگاران افغان در این کشور، گفته که کشورش از تعیین نماینده‌ی ویژه‌ی سازمان ملل برای افغانستان حمایت می‌کند و وظیفه‌ی آن با رییس یوناما متفاوت خواهد بود.

وست، افزوده ‌است: «نماینده‌ی ویژه به پایتخت‌های جهان سفر کرده و باید در مسیر عادی‌سازی روابط جهان با افغانستان کار کند. بیش‌تر کار و دیپلماسی و کار با مسکو، اسلام‌آباد، تاشکند و منطقه خواهد بود. ما از چنین مأموریتی حمایت می‌کنیم.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

اواخر دسمبر سال گذشته‌ی میلادی، شورای امنیت سازمان ملل متحد قطع‌نامه‌‌ی ۲۷۲۱ این شورا را با اکثریت آرا تصویب کرد. این قطع‌نامه، نحوه‌ی تعامل سازمان ملل با حکومت سرپرست افغانستان را مشخص می‌کند و بر اساس آن، بایستی نماینده‌ی‌ ویژه‌ای در امور افغانستان تعیین شود.

با این که از تصویب قطع‌نامه‌ی شورای امنیت سازمان ملل، کم‌ازکم یک ماه می‌گذرد؛ اما با آن هم دبیرکل سازمان ملل متحد، به تعیین نماینده‌ای در امور افغانستان بر اساس این قطع‌نامه موفق نشده ‌است.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: