وزارت صحت عامه، امروز (دوشنبه، ۲۵ ثور) کارزار تطبیق واکسین ضد بیماری فلج کودکان را در ۲۳ ولایت از جمله کابل، ننگرهار، کنر، لغمان و نورستان آغاز کرد.

شرافت‌زمان امرخیل، سخن‌گوی این وزارت، به سلام‌وطندار می‌گوید که این کارزار به شکل خانه‌به‌خانه و مسجدبه‌مسجد، تا پنج‌شنبه‌ی همین هفته ادامه خواهد یافت. به گفته‌ی او، در این کارزار شش میلیون و ۴۰۰ هزار کودک زیر پنج سال در ۲۳ ولایت و ۲۱۷ ولسوالی واکسین می‌شوند.

مروه، باشنده‌ی شهر کابل، تطبیق واکسین ضد فلج کودکان را برای آینده‌ی کودکان سودمند می‌داند و از خانواده‌ها، می‌خواهد تا فرزندان زیر پنج سال‌ شان را واکسین کنند. او، می‌گوید که برادرزاده‌اش را واکسین کرده تا در آینده از بیماری فلج کودکان در امان باشد.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

کریم، باشنده‌ی ناحیه‌ی دوم شهر جلال‌آباد، مرکز ننگرهار نیز، از شهروندان می‌خواهد تا کودکان خود را واکسین کنند. به گفته‌ی او، واکسیناتورها به خانه‌اش آمده بودند و او خوش‌حال است که فرزندانش این واکسین را دریافت کرده ‌اند.

با این همه، نگرانی‌هایی نیز وجود دارد که در برخی ولایت‌ها، ممکن است، شماری از شهروندان، از واکسین‌شدن کودکان شان خودداری کنند.

احمدجان نعیم، معین پیشین وزارت صحت عامه، می‌گوید که وزارت صحت عامه، باید در باره‌ی تطبیق واکسین ضد بیماری فلج کودکان، کارزارهای آگاهی‌دهی را در ولایت‌های گوناگون راه‌اندازی کند. به گفته‌ی او، به دلیل ‌آگاهی‌نداشتن شهروندان در شماری از ولایت‌های جنوبی، آن‌ها به واکسیناتوران اجازه‌ی تطبیق واکسین را نمی‌دهند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

در همین حال، شماری از عالمان دینی، از خانواده‌ها می‌خواهند تا اجازه دهند کودکان ‌‌شان واکسین ضد پولیو را دریافت کنند. عبدالحق انس، عالم دینی، می‌گوید: «ما از خانواده‌ها می‌خواهیم که کودکان خود را واکسین ضد بیماری فلج کودکان کنند، تا از فلج‌شدن نجات یابند.»

این در حالی ا‌ست که افغانستان و پاکستان، تنها کشورهایی ‌اند که تا اکنون بیماری فلج کودکان در آن‌ها به گونه‌ی کامل ریشه‌کن نشده است.

در ۲۰۲۲، دو رویداد مثبت بیماری فلج کودکان در افغانستان ثبت شد که یکی در پکتیکا و دیگری در کنر بود و در سال روان نیز، یک مورد این بیماری در ننگرهار ثبت شده ‌است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: