شماری از کشاورزان در لغمان، می‌گویند که مناسب‌بودن آب‌وهوای این ولایت به کاشت گونه‌های سبزی، سبب شده است که میزان علاقه‌‌مندی کشاورزان به کاشت کچالو افزایش یابد و بیش‌تر کشاورزان در زمین‌های شان کچالو بکارند.

آن‌ها، می‌افزایند با این که در سال روان از زمین‌های زیر کاشت کچالو حاصل خوب برداشته اند؛ اما نبود بازار مناسب برای فروش محصول شان، آنان را نگران کرده است.

مطیع‌الله، کشاورز، می‌گوید: «امسال در شش جریب زمین خود کچالو کاشتم، حاصل آن خوب است؛ اما حرف اساسی این جا است که در زمان برداشت، بازار چندان مناسبی برای محصول وجود ندارد.»

این کشاورز، می‌افزاید که نبود بازار مناسب برای محصولش، زحمت‌های یک‌ساله‌ی او را، از بین می‌برد.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

در سوی دیگر، شماری از فروشندگان سبزی در لغمان، می‌گویند که کچالو در زمان برداشت، ارزش خود را از دست می‌دهد و از این‌ رو خریداران زیاد ندارد.

احمد، فروشنده‌ی سبزی در لغمان، می‌گوید: «اکنون خوب است قیمت‌ها کمی بالا است؛ وقتی زمان برداشت می‌رسد، قیمت‌ها کاهش می‌یابد که به نفع ما و کشاورزان نیست.»

در همین حال، مسئولان در ریاست زراعت لغمان، می‌گویند که میزان کاشت کچالو در مقایسه‌ با سال‌های گذشته، در این ولایت افزایش یافته است.

بریالی همدرد، آمر خدمات زراعتی ریاست زراعت لغمان، می‌گوید که در سال روان ۱۲۰۰ هکتار زمین کچالو کاشت شده است و برآورد می‌شود که ۲۴ هزار تُن محصول برداشت خواهد شد. او می‌افزاید: «در سال روان در مرکز لغمان و ولسوالی‌های این ولایتُ ۱۲۰۰ هکتار زمین تحت کشت کچالو است و توقع می‌رود که ۲۴ هزار تُن حاصل به دست آید. ما در ولسوالی قرغه‌ای بذر اصلاح‌شده‌ی کچالو توزیع کرده بودیم.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

آمر خدمات زراعتی ریاست زراعت لغمان، دلیل افزایش محصول کچالو را توزیع بذر اصلاح‌شده می‌داند و می‌گوید که برای بازاریابی این محصول نیز، تلاش خواهند کرد.

کارشناسان امور کشاورزی اما می‌گویند که لغمان زمین‌های کشاورزی و آب‌و‌هوای مناسب برای کشت هر گونه سبزی دارد و نیاز است برای افزایش میزان کاشت و بازاریابی برای محصولات کاشت‌شده توجه شود.

کرامت‌الله شفیقی، کارشناس امور کشاورزی، می‌گوید که حکومت باید برای کشاورزان سهولت‌های لازم را فراهم و سردخانه‌های کچالو را برای آن‌ها ایجاد کند. او می‌افزاید: «کچالو انواع مختلف دارد که به صدها نوع می‌رسد. معروف‌ترین آ‌ن‌ها کچالوی سرخ، کچالوی سفید و کچالوی زرد است. کچالو یک محصول خوب زراعتی است که در فصل‌های متفاوت سازگاری دارد و در فصل سرد در زون شرق کشور کشت می‌شود.»

کشاورزان در لغمان در حالی از نبود بازار مناسب برای فروش محصول کشاورزی شان نگرانی دارند که پیش از این نیز شماری از کشاورزان در ولایت‌های مختلف از نبود بازار فروش برای محصولات کشاورزی شان، نگرانی کرده بودند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: