دهمین نشست گفت‌وگوهای امنیتی هرات، به میزبانی انستیتیوت مطالعات استراتژیک افغانستان، با موضوع ««نظام سیاسی همه‌شمول؛ الگوها و نقشه‌ی‌ راه»، امروز (سه‌شنبه، ۸ قوس) در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، آغاز شد.

به گفته‌ی داوود مرادیان، رییس انستیتیوت مطالعات استراتژیک افغانستان، این نخستین نشست بین‌المللی به میزبانی و ابتکار نهادی از افغانستان است که هدف آن، فراهم‌آوری فرصتی برای گفت‌و‌گو میان شخصیت‌های افغانستان، با نمایندگان و کارشناسان کشورهای دخیل در امور افغانستان است.

در این نشست، شماری از سیاست‌مداران پیشین افغانستان، نمایندگان جامعه‌ی مدنی، دیپلمات‌ها و نمایندگان نهادهای ‌بین‌المللی غیردولتی کشورهای همسایه و منطقه، حضور دارند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

قرار است در این نشست، در باره‌ی دولت‌سازی و حکومت قانونی در افغانستان، حقوق زنان، نگه‌داری از میراث‌های فرهنگی مشترک، آزادی‌های مدنی و نقش سازمان ملل متحد در افغانستان، بحث شود.

شماری از کشورهای اشتراک‌کننده در این نشست به ویژه کشور میزبان، نگرانی‌های امنیتی‌ای نیز از جانب افغانستان دارند که نماینده‌ی این کشور در این نشست، نیز به آن اذعان کرده است.

فرهاد سلیم، معاون وزیر امور خارجه‌ی تاجیکستان، در برنامه‌ی گشایش این نشست گفته که حضور گروه‌های هراس‌افگن در افغانستان به شمول القاعده و داعش، گسترش یافته است.

به گفته‌ی او، تولید و قاچاق مواد مخدر، نیز در افغانستان افزایش یافته است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

آقای سلیم، افزوده است: «سیاست تاجیکستان حمایت از ایجاد یک دولت فراگیر در افغانستان است که می‌تواند منجر به پایان جنگ نیم‌قرنی در افغانستان و دست‌یابی به عدالت اجتماعی شود.»

کرن دیکر، کاردار سفارت امریکا برای افغانستان که در این نشست شرکت کرده است، می‌گوید که این نشست فرصتی عالی برای تبال نظر در باره‌ی وضعیت افغانستان با نمایندگان این کشور، تاجیکستان، کشورهای منطقه و اتحادیه‌ی اروپا است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: