به‌دنبال کاهش بی‌پیشینۀ ارزش افغانی در برابر دالر در روزهای پسین، بهای مواد اولیه در بازارهای کشور به‌ویژه در بازار شهر تالقان، مرکز ولایت تخار افزایش یافته است.

باشنده‌گان شهر تالقان از افزایش بهای مواد اولیه هم‌زمان با کاهش ارزش افغانی شاکی‌اند و می‌گویند که نبود کاروبار و افزایش بهای مواد اولیه، از چالش‌هایی‌اند که روند زنده‌گی آنان را در وضعیت بدی قرار داده است و دیگر توان خرید مواد اولیه را ندارند.

نظام‌الدین، یک تن از دکان‌داران شهر تالقان، می‌گوید: «کاروبار به صفر رسیده است. یک دالر ۱۳۵ افغانی شده و مردم در این فقر و غریبی چه‌ کار کنند. قیمت یک بُشکه روغن که ۵۰۰ افغانی بود، به ۱۳۰۰ افغانی رسیده است.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

با آن‌که افزایش بهای مواد اولیه و نفت و گاز در کشور به نگرانی باشنده‌گان شهر تالقان نیز افزوده است، آنان خواهان کاهش بهای مواد اولیه در بازارها از سوی مقام‌های حکومت امارت اسلامی‌اند و تأکید می‌کنند که نرخ‌ها باید کنترل شود.

عارف، رانندۀ ریکشا در شهر تالقان، می‌گوید: «در کاروبار من تغییرات آمده است. قیمت یک لیتر تیل که ۳۵ یا ۴۰ افغانی بود، به ۱۲۰ افغانی رسیده است. ما با این ریکشا چه‌گونه کار کنیم، چه‌گونه خرج خانه را پیدا کنیم؟»

گل‌محمد، دیگر رانندۀ ریکشا در شهر تالقان، نیز می‌گوید: «یک سیر برنج به ۵۰۰ افغانی رسیده و یک سیر آرد هم ۳۰۰ افغانی شده است. ما مردم غریب با این ریکشای‌مان چه‌گونه پول پیدا کنیم؟»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

با این حال، انصارالله انصاری، رئیس اطلاعات و فرهنگ تخار، افزایش بهای مواد اولیه را یک مشکل سرتاسری عنوان می‌کند و از ایجاد یک کمیسیون برای کنترل نرخ‌ها در بازار شهر تالقان از سوی مسئولان محلی امارت اسلامی این ولایت، خبر می‌دهد.

این در حالی‌ست که با کاهش ارزش افغانی در برابر ارزهای خارجی و افزایش کم‌پیشینۀ بهای مواد اولیه، بانک مرکزی افغانستان در تلاش است تا از نوسانات ارزی که منجر به زیان‌مندشدن قدرت خرید شهروندان می‌شود، جلوگیری کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: