این‌جا شفاخانۀ ولایتی بُست در هلمند است که شمار بیماران در آن نسبت به هر زمانی دیگر بیش‌تر شده است. در این شفاخانه افزون بر دیگر بیماران، شمار بسیاری از بیماران مبتلا به شبه‌کولرا نیز آورده شده‌اند. به‌دلیل افزایش شمار بیماران مبتلا به شبه‌کولرا در شفاخانۀ ولایتی بُست، اکنون بسترهای ویژه در خیمه‌ها و کانتینرها نیز ایجاد شده است.

عبدالعزیز، یک تن از باشنده‌گان ولسوالی‌ نهرسراج که شماری از اعضای خانواده‌اش به بیماری کولرا مبتلا شده و بیمارانش را به شفاخانۀ بُست آورده‌ است، می‌گوید: «از ولسوالی نهرسراج آمده‌ام، یک دختر و دو پسرم به این بیماری مبتلا شده‌اند و دامادم نیز دو روز پیش مریض شد و او هم بستری‌ست.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

عبدالبصیر، یک تن از باشنده‌گان ولسوالی‌ ناوه نیز که شماری از اعضای خانواده‌اش به بیماری کولرا مبتلا شده و بیمارانش را به شفاخانۀ بُست آورده‌ است، می‌گوید: «پدرم مریض است، روز گذشته او را گرما زده است. در روستا بسیاری از کودکان و بزرگ‌سالان به این بیماری مبتلا شده‌اند.»

در همین حال، محمدقاسم ریاض، آمر اطلاعات ریاست اطلاعات و فرهنگ هلمند، نیز افزایش مبتلایان به این بیماری را می‌پذیرد، اما می‌گوید که نهادهای صحی مشغول رسیده‌گی به آن هستند.

به گفتۀ او، ۲۰۰۰ تن در سطح ولایت هلمند به این بیماری مبتلا شده‌ که یک‌هزار و ۱۰۰ تن آنان باشنده‌گان ولسوالی باغران‌اند و از این میان ۱۴ تن نیز جان داده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

آمر اطلاعات ریاست اطلاعات و فرهنگ هلمند می‌افزاید که دارو نیز به ولسوالی‌های مخلتف توسط تیم‌های آگاهی‌دهی، درمانگاه‌های سیار و نهادهای صحی رسیده و اکنون وضعیت زیر کنترل است.

گفتنی‌ست که افزون بر هلمند، بیماری شدید شبه‌کولرا در ولایت‌های دیگر از جمله زابل نیز در حال افزایش است و شمار مبتلایان آن به صدها تن می‌رسد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: