ند پرایس، سخن‌گوی وزارت امور خارجه‌ی امریکا، از حکومت امارت اسلامی خواسته است که‌ مکتب‌ها را به روی دختران باز و به وعده‌هایش به شهروندان افغانستان عمل کند.

سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی امریکا، بامداد امروز (چهارشنبه، ۵ جدی) به مناسبت روز جهانی آموزش این مطلب را بیان کرده است. او تأکید کرده که امارت اسلامی «منکر» حقوق‌ جهانی مردم افغانستان است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی امریکا، افزوده است که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه‌ی امریکا، در روز جهانی آموزش بار دیگر از زنان و دختران افغانستان پشتیبانی می‌کند.

از سویی هم، کرن دیکر، کاردار سفارت امریکا برای افغانستان، روز گذشته در پیامی به مناسبت روز جهانی آموزش گفته که تجلیل از این روز دشوار است؛ زیرا زنان و دختران افغان اکنون از حق آموزش محروم اند.

کاردار سفارت امریکا برای افغانستان، افزوده که آموزش در واقعیت سرمایه‌گذاری برای آینده‌ی افغانستان است و باید دختران و پسران به آن دست‌رسی داشته باشند.

در همین حال، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، هم روز گذشته در پیام خود به مناسبت این روز گفته که اکنون زمان پایان‌دادن به همه قوانین و شیوه‌های «تبعیض‌آمیزی» است که مانع دست‌رسی به آموزش می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

دبیرکل سازمان ملل متحد، نیز از مقام‌های امارت اسلامی خواسته است که ممنوعیت دست‌رسی دختران به آموزش‌های متوسطه و عالی را لغو کنند.

روز گذشته (سه‌شنبه، ۲۴ جنوری/۴ دلو) روز جهانی آموزش بود. سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو)، این روز را برای دختران و زنان افغان محروم از آموزش اختصاص داده بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: