یک مقام بلندپایه‌ی وزارت دفاع روسیه، می‌گوید که اگر از ماه‌واره‌های تجاری غرب در جنگ اوکراین استفاده شود، به «هدف مشروع» تبدیل خواهد بود.

روسیه پیش از این، شبکه‌ی ماه‌واره‌ای استارلینک را به خاطر ارائه‌ی خدمات به اوکراین تهدید کرده بود.

خبرگزاری رویترز، روز گذشته –پنج‌شنبه، ۵ عقرب- به نقل از یک مقام بلند‌پایه‌ی وزارت دفاع روسیه، گزارش داده؛ در صورتی که از ماه‌واره‌های تجاری غربی در جنگ اوکراین استفاده شود، آن‌ها به «هدفی مشروع» برای واکنش نظامی تبدیل می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

کنستانتین وورونتسوف، نماینده‌ی وزارت دفاع روسیه در سازمان ملل متحد، امریکا و متحدانش را متهم کرد که از فضا برای تحمیل سلطه‌ی غرب بر جهان استفاده‌ی سو می‌کنند.

او می‌گوید که استفاده از ماه‌واره‌های تجاری برای پشتیبانی از نیروهای مسلح اوکراین، روندی به شدت خطرناک و تحریک‌آمیز است.

کشورهایی مانند روسیه، چین و ایالات متحده‌ی امریکا، امکان‌های فنی منهدم‌کردن یا آسیب‌رساندن به ماه‌واره‌ها در مدار زمین را در اختیار دارند و تجهیزات مورد نیاز برای این کار را آزمایش نیز کرده اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

روسیه سال گذشته یک موشک ضدماه‌واره را برای انهدام یکی از ماه‌واره‌هایش که دیگر قابل استفاده نبود، با موفقیت آزمایش کرده است.

هرچند مقام بنلدپایه‌ی وزارت دفاع روسیه در اظهارات خود به گونه‌ی مشخص از شرکت‌های فعال در ارائه‌ی خدمات ماه‌واره‌ای به اوکراین نام نبرده؛ اما ماه پیش اظهارات مشابهی کرده که تهدید شرکت استارلینک -که اکنون خدمات انترنتی را برای اوکراین ارائه می‌کند-، ارزیابی شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: