کاخ سفید هشدار داده که روسیه ممکن است برای استفاده از سلاح‌های شیمیایی یا بیولوژیکی در اوکراین، در حال برنامه‌ریزی باشد. جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، در توییترش نوشته که ادعاهای روسیه دربارۀ ساخت آزمایش‌گاه‌های تسلیحات بیولوژیکی آمریکا در اوکراین، نادرست است.

سخنگوی کاخ سفید تأکید کرده که این ادعاهای نادرست روسیه، برای توجیه حمله‌های بی‌دلیل بیش‌تر از طرف این کشور است. او افزوده است: «حالا که روسیه این ادعاهای دروغین را مطرح و چین نیز به ظاهر این تبلیغات را تأیید کرده است، همۀ ما باید مراقب روسیه باشیم که احتمالاً از سلاح‌های شیمیایی یا بیولوژیکی در اوکراین استفاده کند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

ساکی هم‌چنان به پیشیۀ طولانی و مستند روسیه در استفاده از سلاح‌های شیمیایی و هم‌چنان الگوی آن برای «متهم‌کردن غرب به تخلفات بسیاری که خود روسیه در حال تداوم آن است»، اشاره کرده است.

پیش از این، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجۀ آمریکا، در اوایل سال جاری از احتمال انجام یک حملۀ جعلی یا واقعی سلاح‌های شیمیایی روسیه در اوکراین هشدار داده بود، اما این اظهارات او پیش از آغاز تهاجم کامل روسیه مطرح شده بود.

در همین حال، مقام‌های غربی هم نگرانی‌های مشابهی را دربارۀ حمله‌های روسیه مطرح کرده‌اند. یک مقام غربی به رسانه‌ها گفته است که روسیه پیش از استفاده از این سلاح‌ها در سوریه نیز، ادعاهای مشابهی را پخش می‌کرد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

مقام‌ها و رسانه‌های روسیه در روزهای پسین ادعا کرده‌اند که اوکراین برای ساخت یک بم که مواد رادیواکتیو منتشر می‌کند، در حال برنامه‌ریزی‌ست.  وزیر خارجۀ روسیه نیز ادعا کرده که اوکراین به‌دنبال ساخت سلاح هسته‌یی است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: