امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری خطاب به رئیس اجرایی جمعیت اسلامی افغانستان گفته است که میثاق امنیتی سند محرم نیست و از مقام ولایت بلخ می‌خواهد این سند را در اختیار همه نهادهای دولتی و غیردولتی بگذارد.

آقای صالح امروز (سه‌شنبه، چهارم قوس) در یادداشت فیس‌بوکی به عطامحمد نور، رئیس اجرایی جمعیت اسلامی هشدار داده و گفته است که پاک‌کاری بندر حیرتان از وجود مأمورین «موریانه‌صفت» که سال‌هاست نظام مالی کشور را از درون ضعیف و پوسیده کرده‌اند، شامل کار است.

صالح گفته است که در پیوند به بندر حیرتان پروندۀ ضخیم اطلاعاتی دارد که نشان می‌دهد کدام حلقات چه مقدار امکانات ملت را ماهانه حیف‌ومیل می‌کنند. او خطاب به آقای نور گفته است: «هر وقت خواستید آن دوسیۀ ضخیم نیز در اختیارتان قرار خواهد گرفت تا برای‌تان معلوم گردد که می‌دانیم.»

به گفتۀ صالح، ضمایم میثاق امنیتی فهرست آدم‌هایی‌ست که در انواع مختلف فعالیت‌های ضد نظم عامه از جمله باج‌گیری و زورگویی و غصب زمین دست دارند. معاون نخست ریاست‌جمهوری افزوده که آن فهرست را نیز پخش خواهد کرد تا مردم نظر بدهند که کجایش خطاست.

او در این یادداشت نوشته که روز گذشته نخستین نشست کاری برای تطبیق میثاق امنیتی را با هشت ولایت کشور برگزار کرده‌اند. به گفتۀ او، گزارش این نشست از طریق دفتر مطبوعاتی معاون نخست ریاست‌جمهوری با شهروندان شریک ساخته شده است. او گفته که میثاق امنیتی سند «متحدالمال» نیست.

صالح هم‌چنان گفته است که برای نوشتن میثاق امنیتی برای هر ولایت با صدها نفر مصاحبه می‌شود و تمام گذشتۀ امنیتی و جرمی ولایت بررسی می‌شود. او افزوده که تشهیر منفی یکی از پایه‌های اساسی و مرکزی میثاق امنیتی‌ست.

معاون نخست رئیس‌جمهور گفته که میثاق امنیتی بلخ، شباهت به ماسترپلان شهری دارد و مدرک زنده‌یی‌ست که هر روز باید تغییر و تعدیل یابد. او گفته که مقدار تغییر و تعدیل، بسته‌گی به صلابت و پشت‌کار مسئولان دارد.

او در بخشی از این یادداشت عطامحمد نور را نشانه گرفته و گفته است: «جلالت‌ماآب محترم  سترجنرال الحاج استادعطا محمدخان نور، رییس اجراییه جمعیت اسلامی افغانستان – والی اسبق ولایت بلخ – فرمانده مشهور جهادی و مقاومتی. ستاره همیشه روشن بلخ …… جلالتمابا – اگر از القاب ضیایی شما چیزی باقی مانده باشد معذرت ما را پذیرا شوید. اینک به نگرانی‌های شما پاسخ می‌دهم.»

امرالله صالح، عطامحمد نور را به آرامش دعوت کرده و به گونۀ طعنه‌آمیزی گفته است که «کمی شوخی‌گونه و کمی جدی برای‌تان باید بگویم که دندان‌هایم  را زیاد مراقبت می‌نمایم. به خاطر تکلیف دندان چندی قبل به شفاخانۀ افغان جرمن در کلوله‌پشته رفته بودم. اکنون دندان‌هایم جور و تیار استند و می‌خواهم از گزند روزگار در آمان باشند.»

آقای صالح در بخشی از این یادداشت گفته است که از فرمانده پولیس ولایت پنجشیر خواسته‌اند تا مطابق فهرست آنان مجرمان فراری در این ولایت را به پنجۀ قانون بسپارد.

او با اشاره به حمله بر دانشگاه کابل گفته است که پروندۀ این حمله به بن‌بست رسیده و اکنون پیش‌رفت در این روند سخت و کند شده است.

سه مهاجم مسلح به تاریخ ۱۲ عقرب/آبان امسال به دانشگاه کابل حمله کردند و در نتیجۀ این حملۀ خونین ۲۲ تن که بیشتر دانشجویان بودند کشته شدند و ۴۰ تن دیگر زخم برداشتند. پس از این حمله بررسی‌ها برای بازداشت عاملان آن آغاز شد و معاون نخست رئیس‌جمهور از بازداشت طراح این حمله خبر داد.

 

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: