با نزدیک‌شدن به زمستان و اخراج روزانه‌ی هزارن مهاجر از ایران، بازگشت‌خوردگان، از نبود فرصت‌های شغلی در افغانستان و وضعیت بد زندگی شان شکایت دارند.  

بازگشت‌خوردگان از ایران، می‌گویند که بی‌کاری و ناداری در افغانستان، آن‌ها را ناچار می‌کند که برای بار چندم تصمیم رفتن به ایران را بگیرند.

بصیر امیری، باشنده‌ی سرپل، به سلام‌وطندار می‌گوید: «دو ماه آمدم افغانستان، این جا کار نبود. دوباره ایران رفتم، ایران بودم، دوباره ردمرز شدم این جا هم هیچ کار و شرایط زندگی این جا نسیت و تصمیم دارم برای بار سوم نیز پس برویم.»

از چندی به این سو، روند اخراج مهاجران افغان از ایران نیز شدت گرفته و روزانه، هزاران تن بدون میل خود شان، به افغانستان بازگشت داده می‌شوند.

هارون، باشنده‌ی نیمروز که در بیش از یک ماه اخیر از ایران بازگشت خورده، می‌گوید: «مه و مادرم تنها بودیم در ایران. مه کار می‌کردم، مره دست‌گیر کردن، اردوگاه آوردن، د هر قسمت که می‌رسیدم، جداگانه از ما پول می‌گرفتند. هر قدر کار کرده بودیم، ایرانی‌ها از پیش ما گرفتند. مه تا حالی بی‌کار استم، کار می‌بود هیچ نمی‌رفتیم.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

گفتنی ا‌ست که روز گذشته، خبرگزاری رسمی ایرنای ایران، گزارش داده بود که بیش از ۲۴ هزار مهاجر افغان در ۱۰ روز گذشته از این کشور به افغانستان بازگشت داده شده اند.

با این همه، مهاجرانی که هنوز آن سوی مرز در تقلای کار اند نیز، از شدت سخت‌گیری‌های این حکومت شکایت کرده و وضعیت شان را نگران کننده می‌خوانند.

محمود، یکی از مهاجران افغان که به گونه‌ی غیر‌قانونی در ایران به سر می‌برد و مصروف کارهای شاق است، می‌گوید که اخیراً کرایه‌های اتاق و قیمت اجناس برای مهاجران افزایش داده شده و اخراج آن‌ها نیز شدت گرفته است. «در ایران چند روزی یکی از نماینده‌های شان اعلام کرده که اوضاع برای افغان‌ها ضیق کنیم که اینا خود شان حتا بیرون شوند، کرایه خانه به اینا افزایش داده شود. این مشکلات زیاد است، کرایه خانه سه میلیون است به افغان‌ها پنج میلیون است، مزدهای شان را به وقت نمی‌دهند کسایی که کار می‌کنند.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

در همین حال، عبدالله قیومی، آمر امور پناهندگان در گذرگاه مرزی اسلام‌قلعه در هرات، به سلام‌وطندار می‌گوید که روزانه، دو هزار تا دو هزار و ۵۰۰ تن از طریق این گذرگاه به افغانستان بازمی‌گردند. او، می‌افزاید: «تعداد اخراجی‌ها در حالت کاهش است؛ روزانه ۲۰۰۰ تا ۲۳۰۰ اخراج می‌شود. دو هفته پیش، در یک هفته ۲۰ هزار تن اخراج می‌شد، در حال حاضر ۱۰ هزار تن در هفته می‌آید.»

خبرگزاری ایرنا، هم‌چنان گزارش داده که در شش ماه گذشته، ۳۲۸ هزار مهاجر افغان که مدرک اقامت نداشتند، از ایران اخراج شده است.

گفتنی‌ است که هم‌زمان با نگرانی مهاجران افغان از  نبود زمنیه‌ی کار در افغانستان و سرمای زمستان پیش رو، روزانه هزاران مهاجر افغان از پاکستان به کشور بازگشت داده می‌شوند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: