روز گذشته طارق آرین، سخنگوی وزارت داخله ادعا کرد که یکی از رسانه‌های خصوصی در انتقال مواد منفجره دست دارد و بررسی‌ها در این باره جریان دارد. ادعای سخنگوی وزارت داخله واکنش تند نهادهای پشتی‌بان رسانه‌ها و خبرنگاران را به دنبال داشته است.

مجیب خلوتگر، رئیس اجرایی نهاد پشتی‌بان رسانه‌های آزاد افغانستان یا نی خواهان وضاحت کامل این مسأله شده است. او می‌گوید که اظهارات آقای آرین نیاز به تحقیق بیش‌تر دارد. آقای خلوتگر تأکید می‌کند که اگر وزارت داخله در مورد انتقال مواد منفجره از سوی رسانۀ خصوصی اطمینان کامل دارد، باید نام رسانه را همه‌گانی کند و در غیر آن، رابطۀ نهادهای امنیتی با رسانه‌ها خدشه‌دار می‌شود.

کمیتۀ مصونیت خبرنگاران افغان هم با نشر خبرنامه‌یی بیان این موضوع را بدون روشن‌کردن نام رسانه‌ نگران‌کننده خوانده و گفته که حرف‌های آقای آرین همه‌جانبه نیست و نیاز است این وزارت در نشر معلومات دقت کند.

در اعلامیۀ کمیتۀ مصونیت خبرنگاران افغان آمده است: «کمیتۀ مصونیت خبرنگاران افغان از وزارت امور داخله جداً می‌خواهد تا این موضوع را تعقیب و تحقیق کند و در صورتی که اظهارات خلاف واقع ثابت شود، در زمینه طبق قوانین افغانستان اقدامات لازم روی‌دست گرفته شود.»

در پی ادعای سخنگوی وزارت داخله، مکتوبی در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شد که گمان می‌رود تلویزیون خصوصی آرزو هدف آقای آرین بوده و این رسانه در انتقال مواد منفجره دست داشته است. در این مکتوب آمده که تلویزیون آرزو به‌مناسبت فرارسیدن سال نو مقداری مواد آتش‌بازی خریداری کرده است تا در مراسم تجلیل سال نو از آن استفاده کند.

نورآقا شریفی، رئیس تلویزیون آرزو با رد ادعای سخنگوی وزارت داخله به سلام‌وطندار می‌گوید، مراسم تجلیل از سال نو و آتش‌بازی با پشتی‌بانی مالی شرکت کمال نبی‌زاده برگزار می‌شود و موسسۀ صوتی تصویری استقلال مسئولیت انتقال مواد آتش‌بازی را دارد؛ در حالی‌ که تلویزیون آرزو تنها مسئولیت پخش برنامۀ آتش‌بازی را برعهده دارد. مسئولان تلویزیون آرزو نیز خواهان روشن‌شدن دقیق این مورد از سوی وزارت داخله‌اند.

اما طارق آرین در پیوند به واکنش‌ها می‌گوید که دربارۀ این ادعایش به‌زودی معلومات را با رسانه‌ها شریک می‌‌کند.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: