شماری از باشندگان میدان‌وردک، می‌گویند که صدها خانه‌ی رهایشی در ولسوالی‌های سیدآباد، چک، بهسود، نرخ و جلریز و مرکز این ولایت، در نتیجه‌ی جنگ‌های گذشته ویران شده است.

آنان می‌گویند خانه‌های رهایشی‌ای که در نزدیکی ساختمان‌های دولتی و پاس‌گاه‌های امنیتی قرار داشتند، کامل ویران شده است و مالکان آن‌ها، اکنون در خانه‌های کرایی زندگی می‌کنند. آن‌ها خواهان بازسازی خانه‌های ویران‌شده اند.

حفیظ‌الله، باشنده‌ی میدان‌وردک، می‌گوید: «خانه‌های بسیاری از مردم در نتیجه‌ی جنگ‌ها در دوران جمهوری ویران شده و خانه‌هایی که در نزدیکی پاس‌گاه‌های امنیتی قرار داشتند، به طور کامل ویران شدند که اکنون قابل سکونت نیستند. مؤسسه‌ها به تازگی بازسازی خانه‌ها در ولسوالی سیدآباد را آغاز کرده اند. این خبر خوبی است و این روند باید به ولسوالی‌ها و ولایت‌های دیگر نیز گسترش یابد.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

جمیل‌احمد، دیگر باشنده‌ی میدان‌وردک، نیز می‌گوید: «در نتیجه‌ی جنگ‌های ۲۰ سال گذشته، خانه‌های زیادی آسیب دیده است. ما از مؤسسه‌هایی که بازسازی این خانه‌ها را آغاز کرده اند، سپاس‌گزاریم و این روند باید به دیگر ولسوالی‌ها و ولایت‌ها نیز گسترش یابد.»

در همین حال، فیض‌الله جلالی، رییس مبارزه با حوادث طبیعی میدان‌وردک، به سلام‌وطندار می‌گوید که در جریان جنگ‌های گذشته، نزدیک به شش هزار خانه در میدان‌شهر، مرکز میدان‌وردک و نه ولسوالی این ولایت، ویران شده است و باشندگان آن‌ها اکنون در وضعیت بدی زندگی می‌کنند.

به گفته‌ی او، اکنون، روند بازسازی ۱۸۸ خانه در ولسوالی سیدآباد ادامه دارد و ریاست مبارزه با حوادث طبیعی میدان‌وردک، در نظر دارد با کمک نهادهای مختلف داخلی و بین‌المللی، سه هزار خانه‌ی ویران‌شده را در سال روان بازسازی کند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

او می‌افزاید: «با کمک نهادهای مختلف، سه هزار خانه که در اثر جنگ ویران شده بود، در سراسر میدان‌وردک بازسازی می‌شود. در نتیجه‌ی جنگ‌های گذشته شش هزار خانه در سراسر میدان‌وردک ویران شده و قرار است این خانه‌ها بازسازی شوند.

گفتنی ا‌ست که در جریان جنگ‌های دو دهه‌ی گذشته، هزاران خانه‌ی رهایشی در سراسر کشور تخریب و میلیون‌ها تن نیز به مهاجرت‌های درون‌کشوری مجبور شده اند.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: