شماری از باشندگان روستای «هزارباغ» ولسوالی خواجه‌غار ولایت تخار، از نبود آب آشامیدنی در این روستا شکایت می‌کنند و به سلام‌وطندار می‌گویند که فرزندان شان به دلیل استفاده از آب باران و آب‌های آلوده، به بیماری کلیه مبتلا شده اند.

سبحان‌قل، یک تن از باشندگان روستای هزارباغ، به سلام‌وطندار می‌گوید: «سال‌ها می‌شود از آب آشامیدنی صحی محروم هستیم، دو سال می‌شود فرزندانم به بیماری گرده‌دردی مبتلا شده اند و بارها به شفاخانه‌ها مراجعه کردیم؛ اما تشخیص داکتران نشان می‌دهد که نبود آب آشامیدنی صحی، از دلیل‌های عمده‌ی این بیماری‌ها است.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

عتیق‌الله، یک تن دیگر از باشند‌گان روستای هزارباغ، نیز می‌گوید: «من ۴۰ ساله‌ام، تا کنون از آب آشامیدنی صحی در این منطقه مستفید نشده‌ایم. در حکومت‌های گذشته بارها پیشنهاد کردیم؛ اما تا کنون هیچ گونه توجهی در این بخش صورت نگرفته است.»

عبدالکریم، دیگر باشنده‌ی روستای هزارباغ، هم‌چنان می‌گوید‌: «به دلیل دوربودن آب، فرزندان ما از درس و تعلیم محروم شده اند و روزانه دو‌ سه‌ بار این مسیر را طی می‌کنند تا به خانه آب بیاورند.»

او می‌افزاید که در روستای هزارباغ، هزاران خانواده از نبود آب آشامیدنی رنج می‌برند و در چهار فصل از آب جمع‌شده‌ی باران و برف استفاده می‌کنند. او از حکومت امارت اسلامی خواستار رسیدگی به این مشکل است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

در همین حال، موحدالله حمید، آمر برنامه‌های ریاست احیا و انکشاف دهات تخار، با تأیید مشکلات باشندگان روستای هزارباغ از نبود آب آشامیدنی، بی‌توجهی حکومت گذشته را دلیل این مشکلات عنوان می‌کند و اطمینان می‌دهد که در راستای حل این مشکلات تلاش خواهند کرد.

این در حالی است که ولسوالی خواجه‌غار در ۲۰ سال گذشته میدان جنگ بود که در نتیجه‌ی آن باشندگان محل در کنار نبود سرک و فعال‌نبودن شبکه‌های مخابراتی، از نبود آب آشامیدنی نیز محروم اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: