در حالی که برق یکی از نیازهای مهم شهروندان است، باشندگان ولسوالی پنجاب بامیان، می‌گویند که به دلیل دست‌رسی‌نداشتن به برق، با مشکل روبه‌رو اند. آن‌ها، می‌افزایند با این که منابع تولید برق از سیستم آبی و خورشیدی در این ولسوالی فراهم است؛ اما هنوز هم باشندگان ده‌ها روستای ولسوالی پنجاب از دست‌رسی‌داشتن به برق محروم اند.

بیش‌تر باشندگان ولسوالی پنجاب، از انرژی برق خورشیدی استفاده می‌کنند؛ اما به دلیل چالش‌های اقتصادی، این سیستم برق‌رسانی نیز در این ولسوالی توسعه نیافته و میزان برق‌ تولیدشده از آن برای هر خانوار از ۴۰ تا ۵۰ وات است که برای شان به ویژه در زمستان بسنده نیست.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

ابراهیم مهدوی، آموزگار در یکی از مکتب‌های ولسوالی پنجاب، می‌گوید: «در مکتب هم نبود برق یک مشکل عمده است. زمانی که یک پروجکتور ضرورت شود یا در کمپیوتر درس می‎دهیم یا پکه ضرورت شود، کم‌بود برق است. این روی درس سکتگی وارد می‌کند.»

دانش‌آموزان مرکزهای آموزشی در ولسوالی پنجاب، نیز می‌گویند که به دلیل نبود برق، در هنگام درس‌خواندن با مشکل روبه‌رو می‌شوند.

سیف‌الله، دانش‌آموز در یکی از مکتب‌های ولسوالی پنجاب، می‌گوید: «ما از کمپیوتر و دیگر وسایل برقی استفاده می‌کنیم و اگر برق نباشد، نمی‌توانیم با آن‌ها کار کنیم و تلفن که شارژ نداشته باشد، نمی‌توانیم برای جست‌وجوی معلومات استفاده کنیم.»

از سویی هم، دکان‌داران در ولسوالی پنجاب، می‌گویند که به دلیل نبود برق و دست‌رسی‌نداشتن به امکانات سرمایشی، نمی‌توانند در گرما مواد خوراکی را در دکان‌های شان نگه‌ دارند.

تقی، دکان‌دار در ولسوالی پنجاب، می‌گوید: «گوشت مرغ می‌فروشم. دو تخته سولر بزرگ آورده‌ام که گاهی سولر و گاهی باطری درست کار نمی‌دهد. کاملاً به حساب نوشیدنی‌های سرد، سبزی محرومیم و نداریم؛ چون بسیار کم می‌آورم.»

باشندگان ولسوالی پنجاب، از مسئولان می‌خواهند که برای رفع‌ نیازمندی‌های شان، برق فراهم کنند.

مسئولان در ریاست برشنای بامیان، با وجود تأیید نبود برق در ولسوالی پنجاب و دیگر ولسوالی‌های این ولایت، می‌گویند که اکنون، به دلیل نبود بودجه، برنامه‌ای برای برق‌رسانی به باشندگان بامیان، وجود ندارد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

ضیاءالدین جهادیار، رییس برشنای بامیان، به سلام‌وطندار می‌گوید: «در منطقه‌ی دهن‌غرغری ولسوالی پنجاب، به مقدار ۱۰ مگاوات برق سولری از طرف چینی‌ها و هم‌چنان از طرف برشنا نیز بند برق آبی سروی شده بود؛ اما به دلیل نبود بودجه متوقف است.»

باشندگان بامیان به ویژه ولسوالی پنجاب، افزون بر روبه‌روبودن با مشکلات ناشی از نبود برق، به بسیاری از امکانات ابتدایی زندگی از جمله خدمات درمانی نیز دست‌رسی ندارند.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: