در ادامه‌ی واکنش‌ها به بازداشته‌شدن دانش‌جویان دختر از تحصیل توسط امارت اسلامی، امروز (شنبه، ۳ جدی) شماری از دانش‌جویان دختر در هرات و تخار راه‌پیمایی اعتراضی کردند.

معترضان در تخار، از چهارراه تیل‌فروشی شهر تالقان، اعتراض ‌شان را آغاز کردند و می‌خواستند تا چهارراه استقلال پیش بروند که با مخالفت نیروهای امارت اسلامی روبه‌رو شدند.

یکی از معترضان در تخار که نخواست نامش گرفته شود، به سلام‌وطندار می‌گوید: «ما از شب برای یک اعتراض گسترده برنامه‌ریزی کرده بودیم؛ اما امروز نیروهای امارت اسلامی در کوچه و پس‌کوچه‌های شهر تالقان حضور داشتند و بسیاری از دوستان ما نتوانستند، اشتراک کنند.»

او می‌افزاید که نیروهای امارت اسلامی، در چهارراه مرکزی شهر مانع آن‌ها شدند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

در همین ‌حال، یکی دیگر از این دختران که نخواست نامش گرفته شود، می‌گوید که پنج ‌تن از هم‌راهان‌ شان از سوی نیروهای امارت اسلامی، بازداشت شده اند.

گفته می‌شود که پس از ساعتی، سه تن از بازداشت‌شدگان رها شده‌؛ اما در مورد وضعیت دو تن دیگر اطلاعی در دست نیست.

همین گونه، امروز شماری از دانش‌جویان دختر در هرات، در واکنش به منع دختران از تحصیل، راه‌پیمایی کردند.

یکی از دختران اشتراک‌کننده‌ در این راه‌پیمایی، به سلام‌وطندار می‌گوید؛ زمانی که می‌خواستند به سمت مقام ولایت هرات بروند و شعار عدالت‌خواهی سر بدهند، از سوی نیروهای امارت اسلامی منع شده اند.

او، می‌آفزاید که نیروهای امارت اسلامی با استفاده از موترهای آب‌پاش، معترضان را متفرق کرده اند.

به گفته‌ی معترضان در هرات، شهر هرات اکنون حالت نظامی به خود گرفته و نیروهای امارت اسلامی، به گروه‌های سه-چهارنفری دختران در شهر اجازه‌ی رفت‌وآمد را نمی‌دهند.

در همین حال، منابع از دانش‌گاه خصوصی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی در شهر مزارشریف، مرکز بلخ، می‌گویند که دانش‌جویان پسر این دانش‌گاه در واکنش به منع ادامه‌ی تحصیل دختران، گردهم‌آیی اعتراضی برپا کرده ‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

در نوار تصویری‌ای که در شبکه‌های اجتماعی همگانی شده، دیده می‌‌شود که شمار زیادی از دانش‌جویان پسر در اعتراض به تصمیم امارت اسلامی، در صحن این دانش‌گاه گردهم‌آیی کرده و به صنف‌های درسی نرفته‌ اند.

در کنار این، دانش‌جویان پسر سمستر نهم دانش‌کده‌‌ی پزشکی دانش‌گاه بلخ نیز، در اعتراض به منع دختران از تحصیل، می‌گویند تا زمانی که این تصمیم امارت اسلامی لغو نشود، به درس‌های‌ شان حاضر نمی‌شوند.

ممنوعیت تحصل دختران از سوی امارت اسلامی، واکنش‌های زیادی را در در داخل و بیرون از کشور به هم‌راه داشته است. در این میان، دانش‌جویان رشته‌های مختلف دانش‌گاه پولی‌تخنیک از اشتراک در صنف‌های درسی خودداری کرده اند. همین گونه، تا اکنون، ده‌ها استاد دانش‌گاه‌های مختلف کشور، استعفا کرده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: