بر اساس دستور وزارت تحصیلات عالی، از روز گذشته، ورود دانش‌جویان دختر به دانش‌گاه‌ها در سراسر کشور منع شده است. سازمان ملل متحد، سازمان همکاری‌ اسلامی، شماری از سازمان‌های انسان‌دوستانه و سازمان‌های حقوق‌بشری، با ابراز نگرانی از بسته‌شدن درهای مرکزهای آموزشی به روی دختران در افغانستان، خواهان لغو این تصمیم از سوی امارت اسلامی شده اند.

در ادامه‌ی واکنش‌ها به تعلیق آموزش دانش‌جویان دختر توسط امارت اسلامی، وزارت امور خارجه‌ی عربستان سعودی، شب گذشته با پخش بیانیه‌ای گفته که از این تصمیم مقام‌های امارت اسلامی، متأسف و متعجب شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

این وزارت گفته است: «از این تصمیم مقام‌های امارت اسلامی متأسف و متعجب شده‌ایم. تحصیل حق مشروع زنان است که اعطای این حق به حمایت از امنیت، ثبات و توسعه‌ی افغانستان کمک می‌کند.»

در همین حال، وزیران امور خارجه‌ی ۱۲ کشور از جمله آسترالیا، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، جاپان، هالند، ناروی، اسپانیا، سوئیس، بریتانیا و امریکا با نماینده‌ی عالی اتحادیه‌ی اروپا، در واکنش به بسته‌شدن دانش‌گاه‌ها به روی دانش‌جویان دختر، با انتشار بیانیه‌‌ای مشترک این تصمیم امارت اسلامی را محکوم کرده و هشدار داده اند که سیاست‌های کنونی امارت اسلامی برای حذف زنان، در نحوه‌ی تعامل آن‌ها با این حکومت تأثیر خواهد گذاشت.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

در بیانیه آمده است: «از امارت اسلامی همه‌ی ما می‌خواهیم که اقدام‌های تازه را کنار بگذارد و بدون تأخیر، تصمیم موجود برای منع دست‌رسی دختران به مکتب‌های ثانوی را لغو کند.»

گفتنی است که به دنبال واکنش‌های داخلی و بین‌المللی در برابر بسته‌شدن دانش‌گاه‌ها به روی دانش‌جویان دختر، وزارت تحصیلات عالی، گفته است که امروز یا فردا به خاطر این تصمیم، در نشستی به مردم روشنی خواهد داد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: