در ادامه‌ی واکنش‌ها به تصمیم امارت اسلامی مبنی بر تعلیق آموزش دانش‌جویان دختر دانش‌گاه‌های کشور توسط امارت اسلامی، ناصر کنعانی، سخن‌گوی وزارت امور خارجه‌ی ایران، در واکنش به این تصمیم روز گذشته گفته که کشورش از چنین تصمیمی متأسف شده است.

سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی ایران، افزوده ایران امیدوار است که امارت اسلامی سریعاً با رفع موانع، زمینه‌ی از سرگیری تحصیلات دانش‌آموزان و دانش‌جویان دختر در افغانستان در تمام مقاطع تحصیلی را فراهم کند تا زنان «بتوانند ضمن بهره‌مندی از حق تحصیل علم و دانش، نقش مؤثرتری در توسعه و شکوفایی افغانستان داشته باشند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

از سویی هم، ندامحمد ندیم، سرپرست وزارت تحصیلات عالی، پنج‌شنبه‌شب، ۱ جدی، در گفت‌وگو با رادیو تلویزیون ملی، در باره‌ی ممنوعیت تحصیل دختران گفته است که برخی از رشته‌ها برای دختران در تضاد با «عزت افغانی» و «اصول اسلامی» بود.

سرپرست وزارت تحصیلات عالی، افزوده که کارهای امارت اسلامی در بخش تحصیلات عالی بر بنیاد برنامه‌های امارت اسلامی عملی نشده است. به گفته‌ی ندامحمد ندیم، دانش‌گاه‌ها به روی دانش‌جویان دختر به چهار دلیل بسته شده است.

آقای ندیم تأکید کرده است: «وجود خواب‌گاه‌‌های زنان، آمدن آنان از یک ولایت به ولایت دیگر بدون محرم، رعایت‌نشدن حجاب از سوی دانش‌جویان و ادامه‌ی یک‌جابودن دانش‌جویان دختر و پسر، از دلیل‌های بسته‌شدن دانش‌گاه‌ها به روی دانش‌جویان دختر بوده است.»

این در حالی است که وزارت تحصیلات عالی، آموزش دانش‌جویان دختر را تا «امر ثانی» به حالت تعلیق در آورده است. این وزارت سه‌شنبه‌شب، ۲۹ قوس، در مکتوبی به تمامی دانش‌گاه‌های خصوصی و دولتی دستور داده است که آموزش دانش‌جویان دختر را «معطل» کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

این تصمیم امارت اسلامی، واکنش‌ها و مخالفت‌های گسترده‌ی ملی و بین‌المللی را به هم‌راه داشته است.

شماری از کشورهای اسلامی، از جمله عربستان سعودی، اندونزیا و پاکستان نیز در کنار سایر کشورها و نهادهای بین‌المللی، این تصمیم امارت اسلامی را محکوم کرده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: