هم‌زمان با گسترش موج گرما در تخار، شماری از آمران و آموزگاران مکتب‌ها در این ولایت، می‌گویند که دانش‌آموزان، هر روز در اثر گرما در صنف‌های درسی بی‌هوش می‌شوند.

به گفته‌ی آن‌ها، در هر صنف درسی، از ۴۰ تا ۱۰۰ دانش‌آموز درس می‌خوانند و گرمای شدید این روزها سبب بی‌هوش‌شدن شماری از آن‌ها شده است.

عبدالرشید حق‌کورش، آمر لیسه‌ی «النگ» در ولسوالی دشت‌قلعه‌ی تخار، به سلام‌وطندار می‌گوید که دمای هوا در روزهای پسین در این ولایت، به ۴۸ درجه رسیده که دانش‌آموزان را با مشکل روبه‌رو کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

او می‌افزاید: «درجه‌ی حرارت در این اواخر به ۴۵ تا ۴۸ درجه می‌رسد که شاگردان از این ناحیه خیلی با مشکل مواجه اند. حتا روزانه از چهار تا هشت شاگرد به دلیل گرمی بی‌هوش می‌شوند.»

محمدشریف، آموزگار در یکی از مکتب‌های دشت‌قلعه‌ی تخار، می‌گوید که صنف‌های درسی کم و شمار دانش‌آموزان زیاد است. به گفته‌ی او، «در هر صنف ۵۰ تا ۱۱۶ شاگرد است که هیچ که نیاید، روزانه ۴۰ دانش‌آموز می‌آید. هوا به حدی گرم است که معلم و شاگرد عرق می‌کنند.»

آموزگاران در تخار، هم‌چنان می‌گویند که در مکتب‌ها هیچ امکانات سرمایشی وجود  ندارد و آن‌ها، نگران شیوع بیماری‌ها در میان دانش‌آموزان اند. آموزگاران، از مسئولان می‌خواهند که مکتب‌های این ولایت را برای چند روز تعطیل کنند.

مریم، آموزگار در یکی از مکتب‌های شهر تالقان، مرکز تخار، می‌گوید: «تمام روز ما به مشکل گرمی هوا مواجه هستیم. دختران بخار پیدا کردند و صورت‌های شان شال واری سرخ است. وضعیت دختران بی‌اندازه خراب است. نگرانیم؛ چون هوا بسیار گرم است و ما هم پکه و کولر در دست‌رس نداریم.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

مسئولان ریاست معارف تخار اما با رد این موضوع، می‌گویند که صلاحیت بسته‌کردن مکتب‌ها بر عهده‌ی وزارت معارف است و در صورت گرم‌شدن هوا، به دستور این وزارت، مکتب‌ها در تخار، تعطیل خواهند شد.

حزب‌الله مبشر، رییس معارف تخار، می‌گوید: «پیش از امتحانات به تمام ولایت‌ها از وزارت معارف مکتوب صادر شد؛ چون اقلیم تغییر کرده بود، ۱۰ روز رخصتی داده شد و پس از آن، امتحان شد. هنوز کدام رخصتی رسمی داده نشده است.»

این در حالی است که بیش‌تر مکتب‌ها در تخار، ساختمان ندارند و در سرمای زمستان و گرمای تابستان، در فضای باز درس می‌خوانند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: