روزنامۀ هندوستان تایمز، گزارش داده که پاکستان تاکنون اجازۀ انتقال ۵۰ هزار تُن گندم و داروی کمکی هند به افغانستان را از مرزش نداده است. به نقل از این رسانۀ هندی، پاکستان پیش از این اجازۀ استفاده از خاکش برای انتقال محمولۀ کمکی هند به افغانستان را داده بود؛ اما تاکنون این تعهد عملی نشده است.

هندوستان تایمز گفته که پاکستان برای انتقال کمک‌های هند از مرز واگه به افغانستان شرط‌هایی را مطرح کرده است. پاکستان به هند تأکید کرده که تمامی محمولۀ کمکی ۵۰ هزار تُنی باید در ماه دسامبر انتقال شود؛ در حالی‌که به گفتۀ مقام‌های هندی، روزانه از مسیر واگه تنها حدود ۳۰ تا ۴۰ موتر باربری انتقال داده می‌شود و انتقال تمامی ۵۰ هزار تُن در مدت تعیین‌شده ممکن نیست.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

پیش از این، در ماه اکتوبر سال روان میلادی، هند به‌دلیل بدترشدن وضعیت بشری در افغانستان، پیشنهاد ارسال کمک ۵۰ هزار تُن گندم و تجهیزات بهداشتی را به شهروندان این کشور از طریق مرز واگه کرد. پاکستان با پذیرفتن هم‌کاری در این زمینه گفت که انتقال کمک‌ها باید با استفاده از موترهای باربری افغانستان انجام شود.

در عین حال، امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجۀ امارت اسلامی، ماه گذشته در سفرش به اسلام‌آباد از مقام‌های پاکستان خواست که اجازۀ ارسال گندم کمکی هند از طریق خاک این کشور به افغانستان را بدهند. عمران ‌خان، نخست‌وزیر پاکستان در توییترش اعلام کرد که برای مساعدت به شهروندان افغانستان، درخواست امارت اسلامی را برای انتقال گندم هند از طریق مرزهای زمینی این کشور به افغانستان پذیرفته است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

با آن‌که هند تاکنون حکومت امارت اسلامی  را به رسمیت نشناخته، اما بارها اعلام کرده است که با توجه به بحران انسانی در افغانستان به شهروندان این کشور کمک می‌کند. تاکنون ۱.۶ تن دارو از سوی هند به کابل فرستاده شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: