شماری از باشندگان ارزگان، می‌گویند که دادوستد روزانه‌ی شان را از ۳۰ سال به این سو با واحد پول پاکستان (کلدار) به پیش می‌برند؛ اما اکنون مسئولان محلی ارزگان به باشندگان این ولایت ضرب‌الاجل تعیین کرده اند که پس از شنبه‌ی هفته‌ی پیش‌ رو دیگر از کلدار استفاده نکنند.

آغاولی قریشی، رییس اطلاعات و فرهنگ ارزگان، امروز (یک‌شنبه، ۱۶ دلو) در یک نشست خبری در این ولایت می‌گوید که پس از شنبه‌ی پیش‌ رو، هیچ کس اجازه ندارد با کلدار دادوستد کند. به گفته‌ی او، با متخلفان برخورد قانونی خواهد شد.

آقای قریشی، می‌افزاید: «یک کمیته تشکیل شده است و بر اساس تصمیم آن، باشندگان ارزگان تنها تا شنبه‌ی آینده می‌توانند معاملات خود را با کلدار انجام دهند و پس از آن، هیچ کس اجازه‌ی این کار را ندارد. این کمیته به باشندگان توصیه‌ی جدی کرده است که غیر از صرافی‌ها، عمده‌فروشی‌ها و پرچون‌فروشی‌ها، دادوستد با ارزهای خارجی به دیگران ممنوع است.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

با این که باشندگان ارزگان، از این تصمیم حکومت کنونی خرسند اند، اما می‌گویند که به دلیل کم‌بود بانکنوت‌های افغانی، آنان مجبور اند در دادوستد شان از کلدار استفاده کنند. به گفته‌ی آنان، مقام‌های حکومتی باید برای افزایش و ترویج بانکنوت‌های افغانی بیش‌تر تلاش کنند تا مردم با زیان مالی روبه‌رو نشوند.

سیدنور، باشنده‌ی ارزگان، به سلام‌وطندار می‌گوید: «این کار خوبی است و باید به طور جدی اجرا شود؛ زیرا مردم پیش از این در این زمینه زیان‌های بسیاری را متحمل شده اند. این دستور باید به خوبی اجرا شود که نتیجه‌ی آن بسیار خوب و مثبت خواهد بود.»

اباسین، دیگر باشنده‌ی ارزگان، نیز می‌گوید: «این جا همه از کلدار استفاده می‌کنند. هر افغان به افغانی خود خوش‌حال است و اگر دادوستد به افغانی انجام شود، ارزش آن برای افغان‌ها روشن می‌شود. این جا بسیاری از باشندگان حتا واحد پول افغانی را نمی‌شناسند و این کار باید عملی شود.»

در همین حال، آگاهان مسائل اقتصادی، می‌گویند که حکومت در کنار این تصمیم باید بر اساس نیاز، بانکنوت‌های افغانی را نیز به بازار عرضه کند تا مردم پس از مهلت تعیین‌شده، خرید و فروش شان را با افغانی انجام دهند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

ولی‌محمد ولی، آگاه مسائل اقتصادی، می‌گوید: «اول از همه، باید در مبادله‌ی ارز تسهیلات ایجاد شود و برای ترویج پول افغانی باید به اندازه‌ی کافی بانکنوت‌های افغانی در اختیار مردم قرار بگیرد.»

با این حال، آغاولی قریشی، رییس اطلاعات و فرهنگ ارزگان، در باره‌ی کم‌بود بانکنوت‌های افغانی در بازار، می‌گوید که بانک مرکزی افغانستان اطمینان داده است که بانکنوت‌های افغانی به اندازه‌ی کافی وجود دارد و در صورت نیاز، این بانکنوت‌ها به ارزگان و دیگر ولایت‌ها ارسال خواهد شد.

گفتنی است که پیش از این نیز، در ارزگان چندین بار تصمیم ممنوعیت استفاده از کلدار و دیگر ارزهای خارجی اتخاذ شده؛ اما به دلیل پی‌گیری‌‌نشدن، این تصمیم‌ها تا کنون عملی نشده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: