توماس نیکلاسون، نماینده‌ی‌ ویژه‌‌ی اتحادیه‌ی‌ اروپا برای افغانستان، گفته است که شرایط فراهم نیست تا جامعه‌ی جهانی، امارت اسلامی را به رسمیت بشناسد.

او این موضوع را امروز (چهارشنبه، ۲۰ ثور)، پس از سفر پنج‌روزه‌اش به افغانستان، در یک بیانیه اعلام کرده است.

بر اساس این بیانیه، آقای نیکلاسون در سفرش به افغانستان، با نمایندگان یوناما، نهادهای سازمان ملل متحد، سرپرست ریاست عمومی استخبارات، مقام‌های وزارت امور خارجه، نمایندگان جامعه‌ی مدنی و اقلیت‌های قومی، فعالان حقوق بشر، حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین افغانستان و شماری دیگر از چهره‌های سیاسی این کشور، دیدار کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

او، پس از شرکت در نشست دوحه که برای روزهای نخست و دوم می برگزار شده بود، به کابل آمد.

نیکلسون، گفته است که نشست دوحه، ابتکار خوبی از سوی سازمان ملل متحد بود تا بار دیگر، افغانستان را در کانون توجه قرار دهد. او افزوده است: «در این گفت‌وگوها، یک دیدگاه ثابت وجود داشت و آن این‌ که شرایط فراهم نیست تا جامعه‌ی جهانی حکومت سرپرست را به عنوان یک حکومت قانونی به رسمیت بشناسد. با این حال، تعامل با مقام‌های حکومت سرپرست و دیگر افغان‌ها برای رفع نگرانی‌های مشترک، باید ادامه پیدا کند.»

نماینده‌ی ویژه‌ی اتحادیه‌ی اروپا برای افغانستان، هم‌چنان گفته است که مسائل امنیتی و مبارزه با تروریزم، ایجاد حکومت فراگیر، حمایت از حقوق بشر، جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی و قاچاق انسان، مبارزه با تولید و قاچاق مواد مخدر و ثبات اقتصادی در افغانستان، از نگرانی‌هایی بود که در نشست دوحه روی آن بحث شد.

بر اساس این بیانیه، در نشست دوحه در مورد اهمیت نقش کشورهای هم‌سایه‌ی نزدیک افغانستان نیز، گفت‌وگو شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

آقای نیکلسون در ادامه‌ی صحبت‌هایش گفته است: «متأسفانه، ممنوعیت کار زنان افغان در سازمان‌های غیردولتی که در دسمبر سال گذشته اعمال شد، هنوز پابرجاست. این مسئله اصول اساسی را به چالش می‌کشد و پیامدهای فوری به دنبال داشته است؛ زیرا کمک‌های حیاتی که توسط این سازمان‌ها ارائه می‌شود، به دست زنان و کودکان نیازمند نمی‌رسد.»

این در حالی است که با گذشت نزدیک دو سال از بازگشت امارت اسلامی به قدرت، این حکومت از سوی هیچ یک از کشورهای جهان، به رسمیت شناخته نشده است.

رعایت حقوق بشر به ویژه حقوق زنان و اقلیت‌ها و تشکیل حکومت فراگیر، از مهم‌ترین پیش‌شر‌ط‌های جامعه‌ی جهانی برای به‌رسمیت‌شناختن امارت اسلامی است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: