Asset 1SWN

نیوزیلند تمام سربازانش را از افغانستان بیرون می‌کند

1234

جسیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند اعلام کرده است که تمامی سربازانش را تا ماه می ام‌سال از افغانستان بیرون می‌کند. نخست‌وزیر نیوزیلند گفته است که خروج سربازان این کشور از افغانستان در هماهنگی با دیگر شریکان بین‌المللی انجام می‌شود.

روزنامۀ گاردین گزارش داده که نخست‌وزیر نیوزیلند گفته است گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی نشان‌دهندۀ یک راه حل سیاسی پایدار در افغانستان ناآرام است. او تأکید کرده که به حضور نیروهای نظامی نیوزیلند در افغانستان دیگر نیازی نیست.

جسیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند

نخست‌وزیر نیوزیلند افزوده که پس از دو دهه حضور سربازان این کشور در افغانستان، اکنون زمان برگشت آنان به خانه است. از سال ۲۰۰۱ حدود ۳ ‌هزار و ۵۰۰ سرباز نیوزیلندی در افغانستان حضور داشتند که شامل نیروهای ویژه، تیم بازسازی ولایتی و مربیان بودند.

سربازان نیوزیلندی بیش‌تر در ولایت بامیان مستقر بودند؛ ولایتی که از امنیت نسبی برخوردار است.

سربازان نیوزیلندی در بامیان

براساس گزارش روزنامۀ گاردین، در دو دهۀ گذشته ۱۰ نظامی نیوزیلند در افغانستان کشته شده‌اند. ‌اکنون تنها ۶ نظامی نیوزیلندی در افغانستان حضور دارند که ۳ تن آنان در آموزش سربازان افغان و باقی در مرکز فرماندهی ناتو در کابل مستقر هستند.

این در حالی‌ست که به تازه‌گی ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو گفته است نیروهای ناتو افغانستان را پیش از زمان مناسب ترک نخواهند کرد.

امروز نیز قرار است وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو در دیدار مجازی حضور سربازان خارجی را در افغانستان بررسی کنند و در مورد زمان خروج این نیروها از افغانستان تصمیم بگیرند.

بر بنیاد موافقت‌نامۀ آمریکا با طالبان، قرار بود تمامی سربازان خارجی تا ماه می افغانستان را ترک کنند، اما اخیراً مقام‌های آمریکایی و ناتو گفته‌ که طالبان به تعهدات‌شان از جمله قطع رابطه با القاعده عمل نکرده‌اند.

 

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام