یافته‌های یک تحقیق تازۀ مجتمع جامعۀ مدنی افغانستان یا مجما نشان می‌دهد که ۹۳ درصد شهروندان کشور خواهان حق اشتراک زنان در ابعاد مختلف جامعه در حکومت پسا صلح، هستند. این تحقیق ماه گذشته در ۳۱ ولایت کشور با اشتراک ۱۷۵۰ تن انجام شده است.

مسئولان این نهاد امروز (یک‌شنبه، ۲۳ قوس/آذر) با نشر نتایج این تحقیق در نشستی خبری زیر نام «صلح همه‌شمول، خواست‌ها و نگرانی‌های زنان» در کابل می‌گویند که این تحقیق جنبه‌های گوناگونی دارد، اما بیش‌تر روی موضوعات صلح و امنیت، تمرکز شده است.

پرسشی که در این تحقیق در خصوص زنان از شهروندان کشور پرسیده شده این‌ است که «آیا شما خواهان حقی برای زنان در حکومت بعدی برآمده از مذاکرات صلح هستید یا خیر؟». ایوب شهریار، مسئول برنامه‌های مجتمع جامعه مدنی می‌گوید، که پاسخ اکثریت اشتراک‌کننده‌گان در این باره مثبت بوده و ۹۳ درصد مردم خواهان این هستند که زنان در جامعه و حکومت نقش فعالی داشته باشند.

او می‌افزاید که بر بنیاد این تحقیق ۷۹.۹ درصد گفته‌اند که زنان حق کار داشته باشند، ۸۱.۵ درصد گفته‌اند که زنان حق آموزش داشته باشند، ۷۰.۷ درصد مردم بر داشتن حق تصمیم‌گیری برای زنان تأکید کرده‌اند، ۶۸.۳ درصد گفته‌اند که زنان حق اشتراک در کارهای اجتماعی را داشته باشند، ۶۱.۵ درصد گفته‌اند که زنان حق اشتراک در کارهای سیاسی را باید داشته باشند، ۶۴ درصد هم خواهان حق اشتراک زنان در کارهای اقتصادی هستند و ۶۲.۸ دیگر بر داشتن حق اشتراک زنان در حکومت رأی داده‌اند.

عزیز رفیعی، رئیس مجتمع جامعۀ مدنی افغانستان می‌گوید که  بخش بزرگ جامعه را زنان تشکیل می‌دهند و آنان می‌توانند با اشتراک در ابعاد مختلف جامعه تأثیر به سزایی در پیش‌رفت جامعۀ انسانی داشته باشند.

لیلا جعفری، رئیس تشکیل‌های سیاسی و نهادهای جامعۀ مدنی وزارت دولت در امور صلح در این نشست تأکید می‌کند و می‌گوید، اگر زنان در حکومت پسا صلح به حاشیه کشانیده شوند، این کار سبب نابودی جامعه و پیش‌رفت و تمدن خواهد شد.

از میان ۲۱ تن از اعضای هیأت گفت‌وگوکنندۀ دولت در دوحه پاتخت قطر، ۴ تن آنان زنان‌اند. این گفت‌وگوها به تاریخ بیست‌ودوم ماه سنبلۀ ام‌سال در قطر آغاز شد و هر دو طرف پس سه ماه روی مقدمۀ کارشیوۀ گفت‌وگوها به توافق رسیده‌اند.

هیأت‌های دو طرف می‌گویند که ادامۀ گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی را برای مدتی متوقف کرده‌اند. هیأت‌های گفت‌وگوکنندۀ دولت و طالبان روز گذشته اعلام کردند که قرار است دور دوم گفت‌وگوهای صلح به تاریخ شانزدهم جدی آغاز شود.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // // //

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: