بر اساس گفته‌های مسئولان در سرپل و زابل، در دو رویداد ترافیکی که در دو روز گذشته در این دو ولایت رخ داده، نزدیک به ۷۰ تن به شمول زنان و کوکان، کشته و زخمی شده‌ اند. رویداد نخست، پس از چاشت چهارشنبه، ۱۷ جوزا، در ولسوالی صیاد سرپل در نتیجه‌ی واژگون‌شدن یک موتر نوع «فلانکوچ» رخ داد که در نتیجه‌ی آن دست‌کم ۲۴ تن کشته و دو تن دیگر زخمی شده ‌اند.

دین‌محمد نظری، سخن‌گوی فرماندهی امنیه‌ی سرپل، به سلام‌وطندار می‌گوید که در نتیجه‌ی این رویداد ۲۴ تن شامل ۱۲ زن، هشت کودک و چهار مرد، جان‌های شان را از دست داده و دو تن دیگر زخمی شده اند که وضعیت شان وخیم است.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

سخن‌گوی فرماندهی امنیه‌ی سرپل، می‌افزاید: «این موتر از جاده بیرون شد و به دره سقوط کرد که در نتیجه‌ی آن ۲۴ تن از هم‌وطنان ما شهید شدند. نیروهای امنیتی و داکتران/پزشکان نیز به موقع به محل حادثه‌ رسیدند و شهدا و مجروحان این رویداد را به شفاخانه‌ی ولسوالی صیاد منتقل کردند.»

رویداد دوم، صبح روز گذشته در شاه‌راه کابل_کندهار و در منطقه‌ی «پل‌سنگی»، از مربوطات شهر قلات، مرکز زابل، رخ داد. این رویداد، در نتیجه‌ی برخورد یک بس مسافربری نوع «۵۸۰» با یک موتر باربری نوع «مازدا» رخ داد که در نتیجه‌ی آن ۴۰ تن کشته و زخمی شده اند.

رحمت‌الله حماد ‌نیازی، رییس اطلاعات و فرهنگ زابل، به سلام‌وطندار می‌گوید که در این رویداد نه تن کشته و ۳۱ تن دیگر زخمی شده اند. او، می‌افزاید: «این رویداد در نتیجه‌ی برخورد موتر ۵۸۰ با موتر مازدا رخ داده که نه مسافر کشته و ۳۱ تن دیگر زخمی شده ‌اند. نیروهای امنیتی همه را به شفاخانه منتقل کردند.»

دلیل‌های اصلی این گونه رویدادهای مرگ‌بار چیست؟

عبدالودود خیرخواه، مدیر برنامه‌ریزی و پالیسی ریاست عمومی پلیس ترافیک وزارت امور داخله، به سلام‌وطندار می‌گوید که ۷۰ درصد رویدادهای ترافیکی در کشور، به دلیل بی‌احتیاطی رانندگان رخ می‌دهد. به گفته‌ی او، افزایش رانندگان غیرحرفه‌ای، خرابی جاده‌ها و رعایت‌نشدن قوانین ترافیکی، از دلیل‌های اصلی این گونه رویدادها اند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

عبدالودود خیرخواه، می‌افزاید: «در جاده‌های عمومی لوحه و نشانه‌های ترافیکی وجود ندارد‌. جاده‌ها خراب است، رانندگان نیز بی‌تجربه اند و قوانین را رعایت نمی‌کنند. تقریباً دلیل ۷۰ درصد این رویدادها همین بی‌احتیاطی است.»

بر اساس معلومات ریاست عمومی پلیس ترافیک وزارت امور داخله، تنها در ثور سال جاری ۳۳۸ رویداد ترافیکی در سراسر کشور رخ داده است که ۱۸۵ تن در نتیجه‌ی آن جان داده و ۴۹۹ تن دیگر نیز زخمی شده اند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: