شرکت‌کننده‌گان نشست وزیران دفاع کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای که در اوزبیکستان برگزار شده بود، از وضعیت امنیتی و تهدیدها از خاک افغانستان ابراز نگرانی کرده‌اند.

در این نشست، وزیر دفاع روسیه و مشاور امنیت ملی اوزبیکستان وضعیت امنیتی در افغانستان را نگران‌کننده خوانده و روی تقویت بیش‌تر امنیت در مرزها با افغانستان، تأکید کرده‌اند.

سرگئی شایگو، وزیر دفاع روسیه، در این نشست گفته‌ که رادیکالیسم مذهبی در افغانستان با فعالیت گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) و القاعده در حال گسترش است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

ویکتور محمودوف، مشاور امنیت ملی اوزبیکستان، نیز در نشست وزیران دفاع کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای، از وضعیت افراط‌گرایی در افغانستان ابراز نگرانی کرده‌ است.

با این حال، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت سرپرست امارت اسلامی، در واکنش به این نگرانی‌ها امروز در یک نشست خبری در کابل می‌گوید که کشورهای منطقه و همسایه از خاک افغانستان نگرانی نداشته باشند.

او می‌افزاید: «باید ۱۰۰ درصد به کشورهای منطقه و همسایه از جمله روسیه اطمینان دهیم که از خاک افغانستان تشویش نداشته باشند. امارت اسلامی به‌خاطر ثبات و آرامش مردم مکلفیت دارد که امنیت سراسری را تأمین کند و نمی‌گذارد افغانستان کشوری باشد که تهدید به کشورهای دیگران باشد.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

نگرانی‌ها از فعالیت گروه‌هایی چون داعش و القاعده در کشور در حالی‌ست که در یک سال گذشته گروه داعش حمله‌هایی را در نقاط مختلف کشور انجام داده است.

در کنار این، حدود یک ماه پیش ایالات متحدۀ آمریکا با انجام حملۀ هوایی توسط هواپیمای بی‌سرنشین در کابل، ادعا کرد که ایمن ‌الظواهری، رهبر شبکۀ القاعده را کشته است؛ روی‌دادی که با وجود گذشتن یک ماه از وقوع آن، حکومت تاکنون کشته‌شدن ایمن الظواهری در این حمله را رسمی تأیید یا رد نکرده است.

از سویی هم، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، با انتقاد از حملۀ هوایی آمریکا در کابل، از ایالات متحدۀ آمریکا خواسته است که به این‌گونه حمله‌ها پایان دهد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: