امارت اسلامی، بار دیگر ادعاها در باره‌ی حضور یا فعالیت گروه‌های هراس‌افکن در افغانستان را رد می‌کند و می‌گوید که بر تعهدش مبنی بر استفاده‌نشدن خاک افغانستان در برابر دیگر کشورها پابند است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی حکومت سرپرست، می‌گوید که هیچ گروه افراطی در افغانستان حضور یا فعالیت ندارند.

او می‌افزاید: «ما این ادعا را رد می‌کنیم؛ ادعای نادرست است؛ همیشه متأسفانه تکرار شده و رد هم شده است؛ تلاش افغانستان این است که از خاک این کشور به هیچ کس و هیچ کشوری آسیب نرسد و بر این ما دقیق متعهد استیم.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

ارتش پاکستان، روز گذشته (چهارشنبه، ۲ جوزا) با پخش اعلامیه‌ای ادعا کرد که رویدادهای ضدامنیتی که اخیراً در پاکستان رخ داده، از افغانستان سازمان‌دهی شده است.

در اعلامیه‌ی ارتش پاکستان، آمده است که نیروهای امنیتی این کشور در یک ماه پسین ۲۹ جنگ‌جو را در ایالت بلوچستان و دیگر مناطق در امتداد مرزهای افغانستان و پاکستان از بین برده اند.

پاکستان، از امارت‌ اسلامی خواسته است که در تأمین‌ امنیت مرزهای مشترکش با این کشور، مسئولانه عمل کند.

در سوی دیگر، شماری از آگاهان روابط بین‌الملل، می‌گویند که پاکستان با مطرح‌کردن چنین ادعاها در پی بی‌ثباتی در افغانستان است.

عبدالواحد حکیمی، آگاه روابط بین‌الملل، می‌گوید: «پاکستان همیشه برای افغانستان جنجال‌ساز بوده است؛ طرف‌دار یک افغانستان با‌ثبات و پایدار نیست؛ پاکستانی‌ها همیشه به دنبال بهانه در افغانستان بوده اند؛ این حمله‌ها در پاکستان می‌تواند از سوی دیگران باشد، جدایی‌طلبان است، کسانی که از سوی هند حمایت می‌شوند. خود شان میدانی برای آموزش افراط‌گرایی بوده است.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

شفیق‌الله سادات، دیگر آگاه روابط بین‌الملل نیز، می‌گوید که پاکستان مسئول شرایط بد امنیتی در آن کشور است.

او می‌افزاید: «پاکستان در طول تاریخ یک نظام بی‌ثبات داشته است؛ خودش اکنون در گرداب این مشکلات گیر مانده؛ اقتصاد شان رو به سقوط است و خود شان مسئول همه موردها هستند.»

این ادعاها از سوی ارتش پاکستان در حالی مطرح شده است که سه‌شنبه‌‌ی هفته‌ی روان محمد‌ اسحاق‌‌دار، وزیر امور خارجه‌ی پاکستان، در نشست سازمان همکاری شانگهای خواستار تضمین از سوی امارت اسلامی برای مبارزه با هراسی‌افکنی شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: