عبدالقهار بلخی، سخن‌گوی وزارت امور خارجه‌ی حکومت سرپرست افغانستان، امروز (سهشنبه، ۲۹ جوزا) در حساب کاربری اکس خود از گفت‌وگوی تلفنی علی باقری کنی، سرپرست وزارت امور خارجه‌ی جمهوری اسلامی ایران با امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه‌ی امارت اسلامی، خبر داده است.

بلخی نوشته که آقای کنی از اشتراک هیئت امارت اسلامی در مراسم جنازه‌ی رییس‌جمهور و وزیر امور خارجه‌ی فقید ایران، سپاس‌گزاری کرده و سفر یادشده را نمایان‌گر «روابط حسنه» و سازنده میان دو کشور و ملت خوانده است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

سرپرست وزارت امور خارجه‌ی ایران، موقف مشترک افغانستان و ایران در برابر غزه را ستوده و ابراز امیدواری کرده است که دیگر کشورهای جهان اسلام نیز در‌ باره‌ی «مظلومیت غزه» صدا بلند کنند.

در همین حال، سرپرست وزارت امور خارجه‌ی امارت اسلامی، گفته است: «ما در هر غم و شادی با همه کشورهای همسایه خود را شریک می‌دانیم. خوش‌بختانه امارت اسلامی طی نزدیک به سه سال گذشته دست‌آوردهای خوب در بخش‌های اقتصادی و سیاسی با جمهوری اسلامی ایران داشته و نیاز است این هم‌کاری و هم‌آهنگی بیش‌تر تقویت شود تا بتوانیم شاهد پیش‌رفت‌هایی خوب در همه عرصه‌ها باشیم.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

امیرخان متقی، افزوده که افغانستان کشوری آزاد و مستقل است و مداخله در امور آن به نفع هیچ کسی نیست و تنها با هم‌کاری، تفاهم و مشورت ممکن است در بخش‌های مختلف پیش‌رفت مؤثر صورت گیرد.

در پایان این گفت‌وگوی تلفنی، دو طرف تعهد خویش در باره‌ی هم‌کاری و هم‌آهنگی بیش‌تر در بخش‌های اقتصادی و سیاسی را تکرار کردند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: