محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور کشور در پیام ویدیویی که شب گذشته، چهارشنبه دوم میزان/مهر در هفتادوپنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویارک فرستاده، با اشاره به گفت‌وگوهای صلح با طالبان در دوحه، خواستار آتش‌بس شده است.

آقای غنی می‌گوید، هر چند افغانستان با مشکلات زیادی روبه‌روست، اما اولویت مهم و عاجل حکومت رسیدن به صلح است.

رئیس‌جمهور پشتی‌بانی سازمان ملل از افغانستان در جریان گفت‌وگوهای صلح با طالبان را بسیار حیاتی می‌خواند و از این سازمان به منظور تقاضا برای آتش‌بس سراسری قدرانی کرد.

محمداشرف غنی می‌گوید: «نقش سازمان ملل، شرکا و متحدان بین‌المللی ما در حالی که هیأت گفت‌وگوکنندۀ ما در دوحه مقابل طالبان نشسته بسیار مهم است. مردم افغانستان در این گفت‌وگوها یک اولویت روشن و عاجل دارند. آتش‌بس، پایان فوری خشونت‌ها بیش از هر چیز دیگر به ما فرصت پیشرفت می‌دهد.»

او می‌افزاید: «اما این بسنده نیست. ما باید برای رسیدن به صلح پایدار در افغانستان به ریشه مشکل تروریسم که منطقۀ ما را به آتش کشیده بپردازیم و به آن به عنوان یک مشکل و تهدید جهانی رسیده‌گی کنیم.»

آقای غنی هم‌چنان می‌گوید: «رنج پنهان مردم افغانستان به ویژه زنان و کودکان در چهل سال اخیر یادآور اهمیت منشور سازمان ملل و هم‌چنان وعده‌های محقق نشده آن در حفظ صلح و امنیت بین‌المللی است.»

رئیس‌جمهور اعضای سازمان ملل متحد را ترغیب کرد که به تحقق یک افغانستان برخودار از حاکمیت ملی، متحد و دموکراتیک کمک کنند.

از آغاز رسمی گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صلح در دوحۀ قطر سیزده روز می‌گذرد، اما هنوز هیأت دولت جمهوری اسلامی افغانستان و هیأت طالبان نتوانسته‌اند که اختلاف‌ها بر سر طرزالعمل گفت‌وگوها را از میان بردارند.

نشست گروه‌های تماس هیأت‌های گفت‌وگو‌کنندۀ دو طرف که پیش از این به علت بروز اختلاف‌ها به تعویق افتاده بود، روز گذشته دو باره آغاز شد.

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: