سازمان گزارش‌گران بدون مرز (RSF)، با ابراز نگرانی از ادامه‌ی دربازداشت‌ماندن مرتضا بهبودی، خبرنگار فرانسه‌ای افغان‌تبار از سوی امارت اسلامی، برای رهایی او خواستار کمک از سازمان ملل متحد شده است.

در همین حال، شماری از خبرنگاران می‌گویند که به دلیل فرار از خشونت‌ها، به خودسانسوری مجبور شده اند. سیدبلال سادات، خبرنگار تلویزیون خصوصی نور، می‌گوید: «هم‌زمان با روی‌کارآمدن امارت اسلامی، کار خبرنگاری با دشواری‌های زیادی از جمله برخورد نامناسب مقام‌های امارت اسلامی، لت‌وکوب خبرنگاران و مشکلات اقتصادی روبه‌رو شده است.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

اسلام‌الدین بهنوش، خبرنگار تلویزیون خصوصی تمدن، نیز می‌گوید: «جو حاکم در افغانستان سبب شده است که بیش‌تر خبرنگاران دست به خودسانسوری بزنند. خبرنگاران و رسانه‌ها نمی‌توانند به بیش‌تر موضوع‌ها بپردازند و با مشکلات زیاد اقتصادی روبه‌رو شده اند.»

از سویی هم، مسئولان نهاد پشتیبان رسانه‌های آزاد افغانستان ‌(نی)، می‌گویند که در دو ماه گذشته، ۱۵ قضیه‌ی خشونت علیه خبرنگاران در این نهاد ثبت شده است.

ظریف کریمی، مسئول نی، می‌گوید: «متأسفانه از آغاز سال ۲۰۲۳، خشونت علیه خبرنگاران افزایش یافته است و در دو ماه گذشته نزدیک به ۱۵ قضیه‌ی خشونت علیه خبرنگاران ثبت شده که بیش‌تر آن‌ها تهدید، توهین و بازداشت خبرنگاران بوده است.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

با این حال، مسئولان وزارت اطلاعات و فرهنگ، می‌گویند که پرونده‌ی مرتضا بهبودی، خبرنگار فرانسه‌ای افغان‌تبار، جدا از کار خبرنگاری‌اش است. حیات‌الله مهاجر فراهی، معین امور نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ، می‌گوید: «هرچند مرتضا بهبودی به نام خبرنگار است؛ اما فکر می‌کنم که پرونده‌ی او می‌تواند جدا از کار خبرنگاری‌اش باشد. وزارت اطلاعات و فرهنگ برای خبرنگاران زمینه‌ی بهتر اطلاع‌رسانی را فراهم کرده است.»

مسئولان نهاد پشتیبان رسانه‌های آزاد افغانستان، پیش از این به سلام‌وطندار با نگرانی از وضعیت خبرنگاران، گفته اند که مرتضا بهبودی از ۵ جنوری سال جاری به این سو ناپدید شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: