خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، روز یک‌شنبه، ۱ دلو، گزارش داده که معاون قوه‌ی قضاییه‌ی ایران در سفرش به کابل با مقام‌های امارت اسلامی در باره‌ی انتقال زندانیان واجد شرایط به افغانستان، تفاهم کرده است.

عسکر جلالیان، معاون امور بین‌المللی وزارت عدلیه‌ی ایران، نیز روز یک‌شنبه در یک نشست خبری در این کشور گفته که رضایت زندانیان افغان برای انتقال آنان به کشور شان، شرط اساسی است.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

او تأیید کرده است که هم‌اکنون شش هزار و ۶۲۰ شهروند افغانستان در زندان‌های ایران زندانی اند. «تا زمانی که زندانیان افغان تمایل خود را برای انتقال به کشور شان به گونه‌ی کتبی درج نکنند، اقدامی برای انتقال آن‌ها انجام نمی‌شود.»

در همین حال، مسئولان وزارت عدلیه‌ی حکومت سرپرست امارت اسلامی در دیدار با مقام‌های قوه‌ی قضاییه‌ی ایران، خواهان رسیدگی به حقوق زندانیان افغان در این کشور شده اند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

برکت‌الله رسولی، سخن‌گوی وزارت عدلیه، به سلام‌وطندار می‌گوید که مسئولان این وزارت از مقام‌های قوه‌ی قضاییه‌ی ایران خواسته اند که از اعدام زندانیان افغان در این کشور جلوگیری کنند.

او می‌افزاید: «مولوی عبدالکریم حیدر، معین مسلکی وزارت عدلیه در دیدار با مقام‌های ایرانی خواهان رسیدگی به حقوق زندانیان افغان در ایران شده و نیز تأکید کرده که از اعدام افغان‌ها در آن کشور جلوگیری شود.»

گفتنی است که بر بنیاد آمارهای سازمان حقوق‌بشری ایران، در جریان سال روان خورشیدی، نزدیک به ۱۰ شهروند زندانی افغانستان در ایران اعدام شده اند.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: