وزارت مهاجران و بازگشت‌کنندگان، می‌گوید که در ماه گذشته، ۲۸ هزار تن از ایران و پاکستان، به کشور برگشته که ۱۲ هزار تن شان به گونه‌ی اجباری از این دو کشور، رانده شده اند.

عبدالمطلب حقانی، سخن‌گوی وزارت امور مهاجران و بازگشت‌کنندگان، امروز (پنج‌شنبه، ۲۱ میزان)، به سلام‌وطندار می‌گوید که در یک ماه پسین، ۲۸ هزار شهروند مهاجر افغانستان از ایران و پاکستان به کشور برگشته که از این میان، ۱۲ هزار تن شان به گونه‌ی اجباری اخراج شده و بیش‌تر از ۱۵ هزار دیگر شان، داوطلبانه به افغانستان برگشته اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

حقانی مدعی است که وزارت مهاجران در گفت‌وگو با مقام‌های ایرانی و پاکستانی، از آن‌ها خواسته است که مهاجران را به گونه‌ی اجباری به افغانستان ردمرز نکنند.

به گفته‌ی او، مهاجران بازگشته به افغانستان، کمک‌هایی را از سوی وزارت مهاجران و بازگشت‌کنندگان دریافت می‌کنند.

ایران و پاکستان دو کشوری است که بیش‌ترین شمار مهاجران از افغانستان را در خود جا داده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

هرچند به دلیل مهاجرت‌های غیرقانونی –قاچاقی-، شمار دقیق مهاجران افغانستان در کشورهای یاد‌شده مشخص نیست؛ اما بر اساس امار دوره‌ی جمهوری، ایران و پاکستان از نزدیک به پنج میلیون شهروند مهاجر افغانستان پذیرایی می‌کردند که پس از سقوط این حکومت، این رقم بیش‌تر نیز شده است.

به دنبال روی‌کارآمدن امارت اسلامی که افزایش بی‌کاری، فقر و محددویت‌های حقوق‌بشری را به هم‌راه داشته است، شمار زیادی از شهروندان، راه مهاجرت را در پیش گرفته اند که بیش‌تر شان به دلیل کوتاهی مسافت و اشتراک‌های فرهنگی، ایران و پاکستان را انتخاب کرده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: