ماه گذشته سازمان صحی جهان (WHO) براساس گزارش‌های رسیده از آفریقا، گونۀ جدید ویروس کرونا را با نام اومیکرون «Omicron» معرفی کرد‌. این گونۀ ویروس کرونا اکنون در بسیاری از کشورهای جهان شناسایی شده است و به‌زودی بقیۀ جهان نیز آن را تجربه خواهند کرد.

بر بنیاد گفته‌های مسئولان وزارت صحت عامه، افغانستان تاکنون به‌دلیل نداشتن کیت‌های تشخیص اومیکرون، نتوانسته است که افراد مبتلا به این ویروس را شناسایی کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

جاوید هژیر، سخنگوی وزارت صحت عامه، می‌گوید که این وزارت از سازمان صحی جهان درخواست کمک کرده و این سازمان وعده داده است که تا پایان ماه جاری میلادی (جنوری) کیت‌های تشخیص گونۀ جدید کووید ۱۹ را در اختیار افغانستان قرار می‌دهد.

سخنگوی وزارت صحت عامه، احتمال وجود اومیکرون در افغانستان را رد نمی‌کند و می‌گوید که اومیکرون شبیه زکام است.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

در همین حال، محمدهاشم وهاج، یکی از پزشکان در کابل، دربارۀ اومیکرون می‌گوید که این گونۀ ویروس کرونا سریع سرایت می‌کند و افغانستان برای جلوگیری از گسترش این ویروس هیچ امکاناتی در دست ندارد.

وزارت صحت عامه در حالی از وعدۀ سازمان صحی جهان صحبت می‌کند که کمیتۀ بین‌المللی نجات چند روز پیش با پخش گزارش تازه‌یی گفته است که نظام صحی افغانستان در معرض فروپاشی قرار دارد و انتظار می‌رود بیش از ۹۰ درصد از مرکزهای صحی این کشور بسته شوند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: