پس از این که به علت اعتراض‌ها و خواست‌های پی‌هم حکومت ایران مبنی بر تأمین حقابه‌ی درخواستی این کشور از رود هیرمند، امارت اسلامی موافقت کرد تا کارشناسان ایرانی وضعیت آبی این رودخانه را از نزدیک ببینند و این کارشناسان کم‌بود آب در روخانه‌ی هیرمند را پذیرفته اند؛ اما اکنون ایران درخواست دارد که هیئت این کشور به گونه‌ی منظم ماهانه یک بار از وضعیت آبی این رودخانه دیدن کند.

این خواست را ناصر کنعانی، سخن‌گوی وزارت امور خارجه‌ی ایران، روز چهارشنبه، ۱ سنبله، در یک نشست خبری در تهران مطرح کرده است. حکومت ایران می‌گوید که بر بنیاد معاهده‌ی ۱۳۵۱ خورشیدی، این کشور حق دارد به گونه‌ی منظم از وضعیت آبی رود هیرمند دیدن کند و زمینه‌سازی این نظارت عملی‌شدن بخشی از این معاهده است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

ناصر کنعانی، سخن‌گوی وزارت امور خارجه‌ی ایران، در این باره گفته است: «بازدید هیئت فنی ایرانی، عملی‌شدن بخشی از معاهده‌ی ۱۳۵۱ است و این گونه بازدیدها باید بر اساس معاهده به طور مستمر و با فواصل منظم ادامه داشته باشد.»

وزارت انرژی و آب حکومت سرپرست امارت اسلامی اما در واکنش به این سخنان سخن‌گوی وزارت امور خارجه‌ی ایران، می‌گوید‌ که خواست‌های این کشور در باره‌ی حقابه از افغانستان، سالانه دو بار در نشست کمیساران دو کشور بررسی می‌شود.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

مطیع‌الله عابد، سخن‌گوی وزارت انرژی و آب، در این باره به سلا‌م‌وطندار می‌گوید: «امارت اسلامی بارها تأیید کرده که به معاهده‌ی ۱۳۵۱ متعهد است و طبق این معاهده خواست‌های ایران امکان‌پذیر است. ما نشست‌هایی تحت عنوان کمیساران با جمهوری اسلامی ایران داریم و در یک سال دو بار این جلسه برگزار می‌شود. ایران می‌تواند هر خواستی که داشته باشد، در این مجالس آن را مطرح کند.»

گفتنی است که ایران و افغانستان در درازای تاریخ روی حقابه از رود هیرمند همواره باهم اختلاف داشته‌ اند و این اختلاف از سال گذشته، جدی‌تر شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: