Asset 1SWN

وزارت معارف: مکتوب ریاست معارف شهر کابل موقف رسمی ما نیست و بررسی می‌شود

EwLpw4DWYAAjlj4

وزارت معارف اعلام کرده است که مکتوب ریاست معارف شهر کابل عنوانی مکتب‌های دولتی و خصوصی در مورد ممنوعیت اجرای ترانه و سرود از سوی دختران بالاتر از ۱۲ سال بازتاب‌دهندۀ موقف و پالیسی رسمی این وزارت نیست.

وزارت معارف در اعلامیه‌یی که امروز (شنبه، بیست‌وسوم حوت/اسفند) منتشر کرده، به نقل از رنگینه حمیدی، سرپرست این وزارت گفته است که این موضوع زیر بررسی‌ست و با تکمیل روند بررسی در صورت نیاز متوسل به اقدام انضباطی نیز خواهد شد.

بر بنیاد اعلامیه، رهبری وزارت معارف به پشتی‌بانی از حق آموزش و حق انتخاب تمامی دانش‌آموزان دختر و پسر برای اشتراک در برنامه‌های فرهنگی، هنری و ورزشی متعهد است. در اعلامیه تأکید شده است که وزارت معارف قصد ندارد حقوق قانونی و آموزشی دانش‌آموزان را محدود کند.

در اعلامیه آمده است: «وزارت معارف نه‌تنها از سهم‌گیری متعلمین در فعالیت‌های اجتماعی مانند ترانه‌خوانی، سارندویی و فعالیت‌های ورزشی حمایت می‌کند؛ بل‌که اشتراک دلخواهانۀ همۀ متعلمین را در چنین فعالیت‌ها تشویق نموده و اشتراک‌شان را در فعالیت‌های خارج از نصاب فرصتی برای رشد استعدادهای متعلمین دختر و پسر می‌داند.»

طبق اعلامیه، وزارت معارف وظیفۀ خود می‌داند تا مطمین شود که رهبری مکتب‌ها نه‌تنها مسئولیت فراهم‌آوری زمینۀ اشتراک داوطلبانۀ دانش‌آموزان در این‌گونه فعالیت‌ها را برعهده گیرند؛ بل‌که اقدامات پیش‌گیرانه‌یی را که سبب کاهش خطر بهره‌گیری از دانش‌آموزان دختر و پسر در مکتب‌ها می‌شود، هم روی‌ دست گیرد.

این در حالی‌ست که ریاست معارف شهر کابل چهارشنبۀ گذشته، بیستم حوت/اسفند با نشر مکتوبی اشتراک و خواندن ترانه توسط دانش‌آموزان دختر بالاتر از ۱۲ سال را در محفل‌هایی که مردان حضور داشته باشند ممنوع کرد. در این مکتوب آمده است که دانش‌آموزان دختر می‌توانند در محفل‌هایی که تنها زنان حضور داشته باشند، ترانه و سرود اجرا کنند.

نجیبه آرین، سخنگوی وزارت معارف با تأیید این مکتوب به سلام‌وطندار گفت که این تصمیم براساس شکایت‌های متعدد دانش‌آموزان و والدین‌شان گرفته شده است. به گفتۀ بانو آرین، شماری از دانش‌آموزان شکایت کرده‌اند که از یک‌سو حجم درس‌های‌شان زیاد است و از سوی دیگر مجبور اند در برنامه‌های مختلف سرود و ترانه اجرا کنند که سبب اخلال در روند درس‌های‌شان می‌شود.

هرچند در مکتوب ریاست معارف شهر کابل دانش‌آموزان دختر بالاتر از ۱۲ سال تنها از خواندن سرود در محفل‌هایی که مردان حضور داشته باشند ممنوع شده‌اند، اما سخنگوی وزارت معارف گفت که این یک تصمیم کلی‌ست و شامل دختران و پسران در هرگونه محفل چه مردانه باشد و چه زنانه، می‌شود.

این تصمیم وزارت معارف واکشن‌های گسترده‌یی به هم‌راه داشته است. یک‌روز پس از همه‌گانی‌شدن این تصمیم، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفت که ایجاد هرگونه محدودیت بر حقوق و آزادی کودکان، خلاف اصول حقوق بشر و قانون حمایت از حقوق کودک است. دولت بریتانیا هم اعلام کرده است که ممنوعیت احتمالی اجرای ترانه و سرود از سوی دانش‌آموزان دختر در مکتب‌های با پشتی‌بانی این کشور در افغانستان را به‌ گونۀ فوری بررسی می‌کند.

وحید عمر، مشاور ارشد رئیس‌جمهور غنی و رئیس ادارۀ ارتباطات عامه و راهبردی ریاست‌جمهوری نیز امروز در توییترش نوشت هیچ فرد یا نهادی اجازه ندارد که خلاف قانون اساسی برای شهروندان کشور حدود تعیین کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام