امروز (یک‌شنبه، ۱۴ حوت)، مقام‌های بلندپایه‌ی امارت اسلامی در برنامه‌‌ای در بادام‌باغ شهر کابل گرد هم آمدند و با غرس نهال، کارزاری را به منظور تشویق شهروندان به سهم‌گرفتن در سبزسازی کشور و پیش‌گیری از آلودگی بیش از اندازه‌ی هوا، آغاز کردند.

مقام‌های وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، در این برنامه با مهم‌دانستن سهم‌گیری شهروندان در سرسبزی و بهبود محیط زیست، خواهان غرس نهال‌های بیش‌تری از سوی مردم شدند.

عطاءالله عمری، سرپرست وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، می‌گوید که این وزارت برنامه دارد برای سرسبزی و بهبود محیط زیست، دست‌کم ۴۰ میلیون نهال را برای غرس در سراسر کشور به مردم توزیع کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

او می‌افزاید: «ما امسال تقریباً ۴۰ میلیون نهال داریم که به مردم توزیع کنیم تا مردم از این نهال‌ها استفاده کنند، خانه و ساحه‌ی خود را سرسبز بسازند.»

مقام‌های امارت اسلامی، در این برنامه جنگ‌های سال‌های گذشته در افغانستان به ویژه استفاده‌ی بمب‌ها و مواد کیمیایی از سوی کشورهای خارجی را، از عامل‌های مهم تخریب محیط زیست کشور عنوان می‌کنند.

عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی ریاست‌الوزرای امارت اسلامی، می‌گوید: «آگاهان محیط زیستی می‌گویند که افغانستان از جمله کشورهایی است که هوایش خیلی خراب است و این هوا به صحت تأثیر منفی دارد. دلیلش این است که اثرات بمب‌ها و مواد کیمیایی‌ای که در دهه‌های گذشته از سوی کشورهای اشغال‌گر استعمال شده، باقی مانده‌ است.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

هم‌زمان با این، مقام‌های امارت اسلامی، می‌گویند با این که افغانستان در تولید گازهای گل‌خانه‌ای سهمی ندارد؛ اما از تولید آن متأثر شده است. آنان برای مقابله با بدترشدن روزافزون آب‌وهوای افغانستان، از شهروندان می‌خواهند که در سبزسازی کشور، فعالانه سهم بگیرند.

عبدالسلام حنفی، معاون اداری ریاست‌الوزرای امارت اسلامی، می‌گوید: «گرچه فابریکه‌های بزرگ نداریم، تولیدات گازهای گل‌خانه‌ای در افغانستان زیاد نیست، متأسفانه کشورهای قدرت‌مند گازهای گل‌خانه‌ای تولید می‌کنند و اثرات ناگوار آن به [کشور] ما هم می‌رسد.»

این در حالی است که همه‌ساله، میلیون‌ها نهال در سراسر کشور غرس می‌شود؛ اما به دلیل رسیدگی‌نشدن در نگه‌داری از آن‌ها، از بین می‌روند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: