امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجۀ امارت اسلامی، امروز در سومین نشست وزیران امور خارجۀ کشورهای همسایۀ افغانستان در چین، از کشورهای منطقه خواست تا از حکومت امارت اسلامی افغانستان پشتی‌بانی کنند.

آقای متقی گفته که حکومت افغانستان متعهد است تا به تمام نگرانی‌ها پاسخ دهد و تلاش می‌کند که ساختار سیاسی آن بیش‌تر منسجم شود. او دربارۀ نگرانی‌های برخی کشورهای منطقه افزوده که گروه دولت اسلامی (داعش) تا اندازۀ زیادی از بین رفته است؛ اما به گفتۀ او، «متأسفانه دربارۀ این گروه از خارج کشور تبلیغ می‌شود.»

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت امور خارجۀ امارت اسلامی، در توییترش از قول امیرخان متقی نوشته است: «حالا زمان آن رسیده است تا از حکومت جدید افغانستان پشتی‌بانی شود. تقویت حکومت جدید به سود همه است و ضعف آن نیز به زیان همه خواهد بود.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

امیرخان متقی گفته که دارایی‌های افغانستان منجمد و حقوق سیاسی و اقتصادی آن نیز غصب شده است، اما با آن‌هم امارت اسلامی تلاش می‌کند تا به تمام مشکلات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی با تدبیر رسیده‌گی کند.

شرکت‌کننده‌گان سومین نشست وزیران امور خارجۀ کشورهای همسایۀ افغانستان در چین، روی تعامل با حکومت جدید افغانستان تأکید کردند.

در همین حال، بلال کریمی، از معاون سخنگوی امارت اسلامی به سلام‌وطندار می‌گوید که دربارۀ نتیجۀ سومین نشست وزیران امور خارجۀ کشورهای همسایۀ افغانستان در چین، امیدوار است. او می‌افزاید که چنین نشست‌ها می‌تواند روابط میان افغانستان و جهان را بیش‌تر تقویت کند.

کریمی می‌گوید: «در هر نشستی که برای هم‌کاری افغان‌ها صدا بلند و روی مسائل بحث می‌شود، ما امیدوار می‌شویم که راه‌های دیپلماتیک گشوده می‌شود. در بخش‌های اقتصادی و دیگر بخش‌ها پیش‌رفت به‌میان می‌آید و مسیر روی‌کرد اقتصادمحور هم‌وار می‌شود.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

افزون بر رفتن هیأت امارت اسلامی به چین، در نشست «ترویکا پلس» نیز دربارۀ چالش‌های اقتصادی و انسانی، تحولات مثبت و فرصت‌های به‌وجودآمده در افغانستان بحث شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجۀ امارت اسلامی می‌گوید چین، روسیه، آمریکا و برخی کشورهای دیگر تعهد کرده‌اند که با هم‌کاری‌های مشترک برای رشد اقتصادی و ثبات در افغانستان کار کنند.

این در حالی‌ست که قرار است امروز برای جلب کمک‌های بشردوستانه به افغانستان نشستی دیگر در شهر ژنوای سویس نیز برگزار شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: