نبود دارو، پزشک و امکانات صحی در ولسوالی‌های ولایت بلخ، تبدیل به چالشی شده که پای صدها تن از بیماران و بیمارداران را به شهر مزارشریف کشانده است. ازدحام بیش از حد بیماران و رسیده‌گی‌نکردن پزشکان و مسئولان به باشنده‌گان ولسوالی‌های بلخ، چالش جدی سد راه آنان شده است.

مرتضا که از روستای «مهاجر قشلاق» ولسوالی شولگره به مرکز شهر برای درمان مادرش آمده است، می‌گوید که در روستای‌شان دارو و پزشک نیست. او از ازدحام بسیار در مرکزهای صحی شهر مزارشریف شکایت می‌کند و می‌افزاید که بیماران و بیمارداران به سختی نوبت می‌گیرند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

عبدالصبور که همسر و فرزندانش را برای درمان به شفاخانۀ ابوعلی سینای بلخی در شهر مزارشریف آورده است، نیز از نبود دارو در ولسوالی چهارکنت شکایت دارد و از مسئولان امارت اسلامی می‌خواهد که به مشکلات مردم رسیده‌گی کنند. «در ولسوالی چهارکنت هیچ‌گونه دوا/دارو نیست، من مجبور شدم که همسر و اولادهای خود را به مزارشریف در شفاخانۀ ابوعلی سینای بلخی بیاورم و از حکومت امارت اسلامی می‌خواهم که به ولسوالی چهارکنت توجه داشته باشد.»

با این حال، شیخ‌ میرصدام، رئیس صحت بلخ، با تأیید مشکلات مردم در ولسوالی‌های این ولایت می‌گوید که مردم تقاضای خدمات دارند؛ اما این شفاخانه با کم‌بود دارو و امکانات روبه‌روست.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

با تغییر رژیم، کمک‌های جهانی به افغانستان قطع شده است و نهادهای جهانی از فروپاشی نظام صحی در افغانستان هشدار داده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: