شماری از مالکان فارم‌‌های مرغ در خوست و پکتیا می‌گویند که کاروبارشان به‌دلیل واردات گستردۀ مرغ از پاکستان، زیان دیده است. آنان از مقام‌های امارت اسلامی می‌خواهند که تعرفۀ گمرکی بر واردات گوشت مرغ از پاکستان را بیش‌تر کنند تا تولیدات داخلی افزایش یابد.

به گفتۀ مالکان این فارم‌‌ها، فارم‌داران پاکستانی به‌دلیل فراهم‌بودن تمام سهولت‌ها فایدۀ خوبی به‌دست می‌آورند، اما به فارم‌داران افغانستان به‌دلیل نبود این سهولت‌ها، هیچ سودی نمی‌رسد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

جمیل‌شاه، یک از تن فارم‌داران مرغ می‌گوید که پاکستان از مدت‌ها به این‌سو مرغ‌های بیمار را به افغانستان صادر می‌کند که زیانش بیش‌تر است و فارم‌داران نیز متضرر می‌شوند.

جمیل‌شاه می‌افزاید: «مرغ‌های پاکستانی زیاد صادر می‌شوند که به فارم‌داران داخلی خسارت وارد می‌کند. پاکستان وقتی‌که مرغ‌ها مریض شوند به افغانستان می‌فرستند، این‌جا هم مریضی را می‌آورند، به ما زیاد تاوان می‌رسد.»

محمدولی، یکی دیگر از این فارم‌داران نیز تأکید می‌کند که اگر تعرفۀ گمرکی بر مرغ‌های وارداتی پاکستان بیش‌تر شود، افزون بر افزایش تولیدات داخلی، فارم‌دارن نیز سود می‌کنند.

با این حال، مسئولان محلی خوست و پکتیا می‌گویند که از واردات مرغ از پاکستان تعرفه می‌گیرند، اما فارم‌داران کشور به‌دلیل به‌دست‌آوردن سود بیش‌تر، خواهان افزایش تعرفه‌اند.

محمدقاسم، مدیر عمومی زراعت و مالداری خوست به سلام‌وطندار می‌گوید که اگر فارم‌داران از سود بیش‌تر بگذرند و یک قیمت مشخص تعیین کنند، مشکلات‌شان حل می‌شود. به گفتۀ او، اگر واردات مرغ از پاکستان متوقف شود، نرخ‌ها در داخل کشور افزایش می‌یابد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

گفتنی‌ست که هم‌اکنون حدود ۸۰۰ فارم مرغ در ولایت‌های خوست و پکتیا وجود دارد که گوشت آن به ولایت‌های پکتیکا و لوگر نیز فرستاده می‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: